Ekonomické bubliny

  • Home
  • Ekonomické bubliny

Kdyby ekonom Dominik Stroukal vydal svou knihu Ekonomické bubliny v USA, možná by se dmul pýchou, neboť jeho kniha by figurovala na předních příčkách v The New York Times Book Review. Jsem přesvědčený, že by se tento titul držel pěkně dlouho, neboť je velmi aktuální.  Jsme svědky splaskávání jedné super bubliny, které jsme díky levným penězům nafoukli do obřích rozměrů.

Jsem překvapený, jak autor na české poměry pojal Ekonomické bubliny. Čekal jsem faktické, ne až tak záživné čtení (v mém případě poslech) o jevu, který děsí celé národy. Díky vrtulníkovým penězům, nízkým úrokovým sazbám a žití na dluh (díky pane Babiši),  COVIDu a válce na Ukrajině prožíváme obavy, neboť muselo přijít nevyhnutelné – inflace a cenové šoky.

Ceny benzínu, elektřiny a plynu, ale i másla a mouky letí do oblak. Česká národní banka reaguje zvýšením úrokových sazeb ve snaze zkrotit inflaci a způsobuje lidem, kteří budou refinancovat své hypotéky velmi těžké spaní. Co se to v ekonomice děje? Věděli jste, že poskytnutím nových a nových hypoték vznikali nové a nové peníze? Možná díky nim, český nemovitostní trh připomíná spíš Wall Street.

Odpověď hledejte v ekonomických cyklech a v lidské povaze. Prostřednictvím příběhů vypraví ekonom Dominik Stroukal o největších novodobých ekonomických krizí od tulipánové horečky v Nizozemí, přes Velkou hospodářskou krizi, dot.com horečku až po pandemii koronaviru. Jsem si jistý, že se dočkáme i třetího aktualizovaného vydání, které bude projednávat o současné krizi. Zatím se můžeme dohadovat, jak se bude jmenovat. Zasloužila by označení Putlerova krize.

Všechny krize mají společné to, že praskne bublina, která se byla nejdřív nafouknuta do velkých rozměrů a pak někdo přišel se špendlíkem a puf. Bublina praskne. Bublinou byly tulipány v Nizozemí, které se prodávaly za cenu rodinných domů, akcie internetových společností, nemovitostí a nebo peníze. Nebo dojde k pádu příliš velké společnosti jako v případě pádu jedné z největších investičních bank Lehman Brothers, jejím pádem skončilo hypoteční šílenství v USA a dopadlo to pro mnohé lidi velmi špatně.

Naprosto skvělá kniha od českého autora. Může jen doporučit. Poslechněte si ukázku, skvěle ji namluvil Petr Neskusil.

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz
Audiokniha Ekonomicke bubliny Dominik Stroukal
Ekonomické bubliny

Publikováno Ekonomické bubliny | LaCultura.cz