Jak získat bystřejší mozek

  • Home
  • Jak získat bystřejší mozek
Jak získat bystřejší mozek

Alzheimerová choroba, demence jsou obrovští strašáci pro lidi ve středním a pokročilejším věku života. Je těžké pozorovat často nezvratné změny v chování a osobnosti člověka, kterého milujete. Je těžké pozorovat, že vy už přestáváte být vy. Sice tvář v zrcadle je stále vaše, ale dříve oči plné života nahrazuje prázdný pohled. Stěží si vybavujete jména svých nejbližších. Stáváte se zranitelní, odkázání na pomoc nejbližších a mnohdy postupně ztrácíte i důstojnost. Postupující demence vás připoutá na lůžko, kde strávíte poslední roky svého jinak naplněného života. Je bolestné sledovat degradaci osobnosti babičky, dědečka, maminky či tatínka. Co když mě potká stejný osud?

Ztráta kognitivních funkcí mozku je mým velkým strašákem. Je mi pětatřicet let, jsem na vrcholu sil. Vlastně už mě čeká postupný sešup dolů. I když mě čeká dlouhá pracovní kariéra a důchod možná v sedmdesáti. Je nutné starat se nejen o své tělo, ale i ducha a mysl respektive o svůj mozek. Mozek je mimořádný orgán. Sice tvoří sotva 2,5 % tělesné hmotnosti, ale využívá 20 % příjmů energie a kyslíku. Je důležité čím šedou kůru krmíte. Mozek dozrává v pětadvaceti letech, pak postupně začíná zpomalovat, ale přesto lze mozek dále vylepšovat. Jak získat bystřejší a zdravější mozek pojednává kniha Bystřejší mozek s podtitulem Jak zlepšit jeho výkon v každém věku od amerického popularizátora neurovědy Sanjay Gupta. Pokud se rozhodnete knihu poslechnout, tak vás bude doprovázet Tomáš Voženílek.

Mozek je mnohými opomíjený orgán, který není třeba cvičit. Prostě mozek je a to stačí. Mozek není příliš sexy, tvrdý bicák je efektivnější na oko.  Jenže stejně jako svaj je zapotřebí stimulovat k růstu, tak je zapotřebí stimulovat mozek k růstu nových mozkových buněk a tak odvracet degenerativní onemocnění. Naším cílem, mělo být vytváření robustní kognitivní rezervy, která nám pomůže žít lepší život nejen ve staří, ale i teď.

Zahoďte představu, že stáří znamená úpadek intelektu. Věda přináší dobré zprávy! Mozek si můžeme zlepšovat v každém věku: posilovat neuronové sítě, stimulovat růst nových mozkových buněk i odvracet degenerativní onemocnění. Je jen na nás, jak robustní kognitivní rezervu si vytvoříme. A nejlepší bude začít s tím hned. Autor knihy, neurochirurg, vyvrací mýty o stárnutí. Na zdraví mozku má velký vliv životní styl. Pokud pijeme alkohol, nehýbeme se, kouříme zaděláváme problém nejen našemu tělu, ale i mozku. Za pár desítek let z nás může zbít jen stín člověka, kterým jsme bývali.

Moje babička byla skvělá ženská. Mám na ni jen hezké vzpomínky. Prázdniny na statku, vůně koláčů, smích. Bylo těžké pozorovat odcházení osobnosti, kterou byla. Alzheimerová choroba ji zcela změnila, postupně upoutala na lůžko a v poslední fázi i zabila. Chci si zachovat zdravý mozek co to půjde a proto jsem uvítal tuto knihu. Nechci se spoléhat, že vynaleznou prášky proti demenci. Pokud chcete mít co nejdéle zdravý mozek, tak si poslechněte si ukázku a zvažte, zda si knihu neposlechnete celou. O zdraví je zapotřebí se starat. Nic není samozřejmý.

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz

Publikováno Jak získat bystřejší mozek | LaCultura.cz