Krize Identity

  • Home
  • Krize Identity
Legendy - Krize totožnosti

Smrt, zrada, rozkol v Universu DC. „Začal se okamžik nejistot. Kdo z nás je hrdina a kdo je dezertér“  Část skladby dnes již kontroverzního  písničkáře Jarka Nohavici se mi začala přehrávat, v okamžiku, kdy jsem si usedl s cílem napsat recenzi na Krizi Identity. Kdo je hrdina? Kdo je padouch? Komu zvoní hrana?

Celou komunitu DC hrdinů zasáhne nepochopitelná, náhlá vražda Sue Dibnyové, manželky v česku ne moc známého člena JLA a superhrdiny Elongated Mana.. Podlá smrt k ní přišla do domu, kdy chystala krásné narozeninové překvapení svému manželovi. Sue byla mimořádná žena, hackerka. Pokud Superman a Batman byli základem Ligy Spravedlnosti, tak Sue spolu s Wonder Woman tmelem nejen JLA,  ale tmelem celé komunity Superhrdinů.

Elongated Man alias Randolph „Ralph“ Dibny je metačlověk, který má mimořádné natahovací schopnosti svého těla. Ralph a Sue tvořili nádherný pár. Je tak málo trvalých partnerství u hrdinů. Většina žijí smutný singl život jako Batman, nebo zažívají rozvody jako Atom. Obecně vztahy superklaďasů dostávají dost zabrat.

Smrt všechny zdrtila. Žal padl na všechny hrdiny. Zlost s nimi cloumali. Okolnosti kolem smrti byly mimořádně zajímavé a byly vytipování možní pachatelé. Když hrdina cítí obrovskou bolest lehce může přejít pomyslný Rubikon a páchat zlo.

Zatímco většina kladných hrdinů honí možné podezřelé, aby je mohli vyslechnout, tak část Ligy Spravedlnosti jdou najistotu. Jejich srdce vědí, že pachatelem je násilník, který již jednou zneuctil Sue. Vztek je žene. Dávné ukryté tajemství Green Arrowa, Hawkmana, Black Canary, Atoma a Zatanna bude odhaleno. Smrt a zrada otřese vzájemnou důvěrou.

Krize Identity je velmi zdařilá detektivka se zajímavou zápletkou. Odhalení vraha mě překvapilo. Kdopak zabil Sue? Proč si vrah přál její smrt? Co když je všechno jinak. Lži vždy jednou vyplavou napovrch. Otázka je, zda nad nimi lze mávnout rukou a nebo jejich destruktivní síla zničí to dobré, co se dlouho budovalo. Věci prostě nejsou takové, jaké se zdají.

Krize Identity vyšla v nakladatelství Crew v rámci edice Legendy DC. Autorem scénáře je oceňovaný spisovatel Brad Meltzer a hlavní kreslíř je Ralph Morales, který dlouho působil v sériích JSA a Hawkman. Kniha obsahuje celou sedmidílnou minisérií včetně velmi zajímavých bonusů v podobě skicáře a kompletního scénáře prvního sešitu.

Publikováno Krize Identity | LaCultura.cz