Startup a mikrobyznys

  • Home
  • Startup a mikrobyznys
účetnictví

Dnes startuje série věnující se účetní a daňové problematice startují a mikrobyznysu. Budu moc rád za váš feedback.

Startup lze přeložit z angličtiny jako „spuštění, uvedení nové společnosti“ či jednodušeji nastartování nového businessu.  Termín startup se poprvé objevil ve známém ekonomickém magazínu Forbes v roce 1976 v souvislosti s nově budovanými technologickými společnostmi v USA. Sedmdesátá léta byla přelomová ve vývoji výpočetní technologií, která ovlivnila mnoho oborů, Výpočetní technika se výrazně zmenšila z obrovských sálových počítačů do relativně menších počítačů, které byly výrazně levnější a mohly si je pořídit více firem. Zbýval jen krok přinést počítač do každé americké domácnosti.  Proto v sedmdesátých letech 20. století po sobě vznikly dva titáni. V roce 1975 byl založen Microsoft v roce 1976 Apple Computer.

Velký třesk zažil termín Startup během dot-com horečky ve druhé polovině 90 let. Novodobá zlatá horečka vznikla uvolněním internetu pro širší veřejnost, která brzo objevila neuvěřitelné možnosti globální sítě. Původně univerzitní počítačová síť vyvolala novou průmyslovou revolucí. Masivní růst internetu vyvolal vlnu zakládání nových forem podnikání, obchodů. Vznikaly první e-shopy, které dnes zná každý – Amazan.com, eBay.com. Mnoho podniků z té doby nesla název .com například Pets.com či BOO.com. Investoři neváhali investovat do jakékoliv dot-com společnosti. Nastal obrovský boom startupů, které hledali investory na burzách. Hodnota společností díky spekulacím rychle rostla. Investoři slepě investovali, přehlíželi tradiční parametry pro investice a vkládali obrovskou naději pro další raketový technologický vývoj. I drobní investoři se přidávali a doufaly, že akcie vyletí na měsíc. Bezhlavá víra v nové technologické společnosti a růst akcií dot-com společností mělo za následek vznik bubliny na akciovém trhu, která praskla v roce 2001. Mnoho společností zkrachovalo. Většině společností se výrazně snížila hodnota. Na pojem startup se nezanevřelo a přežil prasknutí internetové bubliny díky níž se otřásly akciové trhy na celém světě. Mnoho malých a středních akcionářů zaplakalo nad výdělkem. Technologický pokrok se pádem burz nezastavil a startup se stal velkým pojmem, za kterým se stále může schovávat kdeco.

Hitech líbivé myšlenky a produkty, prázdné sny i podvody. Startup se vykládal, jako nová technologická společnost, která se zpravidla zabývá moderními technologiemi spojené s internetem. Rozmach pokračuje do dnešní dní, jen s tím rozdílem, že startup se rozšiřuje do dalších oblastí, které mají přesah do technologií a digitalizace. Neexistuje žádná mezinárodně uznávaná definice. Každý autor literatury definuje startup jinak. Osobně preferují definici Erica Riese autora bestselleru The Lean Startup. Eric říká, že „Startup je uvedení do provozu nového produktu nebo služby vytvořeného v podmínkách extrémní nejistoty.“  Ve své podstatě se jedná o jakékoliv produkt či službu. Je větší pravděpodobnost, že zkrachujete, než že vybudujete perspektivní společnost natož, že stvoříte nový Google. I když je to možné, pokud jste silný a zajímavý lídr s velkými sny, který je umí uskutečnit. V případě, že jste se narodili ve slibné konstelaci hvězd a štěstěna má vás v oblibě, tak třeba se poštěstí vybudovat úspěšnou mezinárodní společnost. Všechny možností jsou otevřené. I v České republice je možné vytvořit velký technologický startup, který se prosadí. Ze všech nejvíc vyčnívá AVAST, ale máme tu i Kiwi.com, výrobce 3D tiskáren Průšu. Mohl bych jmenovat další a další české firmy, které to prostě umí.

V podmínkách České republiky se za startup dle wikipedie (wikipedii jako otevřenou encyklopedii považuji považuji relativně dobrý zdroj informací) považuje podnikatelský nápad, který má potenciál být zpeněžen a který se snaží inovativně řešit situaci na trhu či podnikatelský problém. Startup pak může být jakákoliv nově začínající společnost, především technologického zaměření, jenž se snaží problémy vyřešit místně a časově inovativním způsobem.

Možná se zdá, že startupům nemůžou být nové firmy, které jsou zakládané v tradičních odvětví, které nejsou technologicky zaměřená. Zdání klame i do tradičních odvětví přichází digitalizace a obory jsou silně ovlivněny postupující informační revolucí. Jsem toho názoru, že tradiční odvětví si zaslouží pozornost, neboť ovlivňují komunitu a poskytují často inovativně produkty a služby. Mé vnímání startupu je širší. Startupem může být i podnikatelský záměr, který se nebojí propojit technologie s tradičními postupy a hodnoty. Stojí především na zakladatelích a má potenciál pro další růst.

Za startup se nepovažuje business – podnikatelský záměr, kterému se povedlo úspěšně projít všemi fázemi života startupu, tedy od myšlenky, nápadu přes projekt a samotného startupu. Společnost, která prošla všemi fázemi, je považována za plnohodnotnou společností. Byť mnohé zavedené firmy se musí čas od času i na základě tlaku trhu zrestartovat a rozjet nový business.

Začínající podnikatelský záměr má vždy tři fáze. Na začátku všeho je nápad. Může to být můj nápad s účetním zajištěním startupu. Jsem dobrý účetní, a i ucházející finanční kontrolor. Tři roky jsem měl na starosti účetní zajištění majetkových přeměn, které zahrnovaly fúze, vklady části závodů atd. Navíc mě baví pomáhat začínajícím podnikatelům v jejich začátcích. Je to prostě nejlepší doba, lidi jsou plní nadšení, kreativity. Chtějí splnit si svůj sen. Proto mě napadlo, že bychom jim mohl aspoň v oblasti účetnictví pomoci. Zároveň je to však jedno z těžkých období plné nejistoty. Účetní zajištění startu nových firem je prostě můj nápad, jak pomoci lidem při rozjezdu podnikání.  Prostě bez nápadu není podnikání, ale nápad prostě nestačí. Nemám plán, nemám projekt, nerealizuji. Zůstávám u snu. Toto období mám už dlouho. Přitom stačí tak málo… Jeden z mých největších problémů je prokrastinace. Vždy mě od nápadu něco odvede, snad za to může má lehká HDHD. Proto dlouho zůstávám u nápadů. Nikdo se nedozví, že bych chtěl vytvořit antidatovaný kvartální zápisník, ve kterém prostřednictvím myšlenkových map tvořil svůj den, své sny. Prostě skvělý pomocník. Ale jsem pouze u nápadů, což je prvotní fáze života startupu. Samotný nápad bez projektu, obchodního plánu má absolutní šanci, že nikdy nebude realizován.

V momentě, kdy začnu intenzivně pracovat na nápadu účetního zajištění začínající firem, vypracuji business plán a budu podnikat konkrétní kroky k realizaci nápadu mám nakročeno ke startupu. Vypracovaný projekt s řádným obchodním plánem už může být zajímavý pro investory třeba pro svou manželku. Mám minimální šanci, že by můj projekt zaujal jiného investora než mé nejbližší. Byť technologický projekt už zajímavý být může a určitě se nebojte oslovit investora, protože už pro něj může mít obchodní cenu. V této fázi už můžete mít založenou obchodní společnost a můžete začít pomalu podnikat. V této fázi má Vaše společnost malou nebo žádnou hodnotu, může to být jen skořápka ze kterého se může vyklubat startup.

Třetí fáze je startup. Máte minimálně webové stránky, ucelený obchodní plán, reálný finanční plán (graf výnosů má samozřejmě menší hokejku). Společnost je flexibilní. Pokud máte opravdu skvělý nápad a máte správný tým lidí, můžete zabojovat.

Jsem nadšený pražskou kavárnickou scénou. Vzniká tolik skvělých konceptů jako holešický Vnitroblok či smíchovský Kavárna, co hledá jméno. Na začátku zpravidla byla vášeň, sen. Pak naleznete opuštěné prostory, kde bývaly sklady, výroba a najednou máte nápad. Co takhle vdechnout těmto opuštěným prostorům nový život? Propojit industriální syrovost s vůní kávu, pečeného chleba či koláče? Co takhle dát tomuto místu novou duši? Prostě bomba plán. Jenže od nápadu k realizaci je dlouhá cesta. Musíte vlastníka objektu přesvědčit, ať Vám objekt pronajme. Musíte přesvědčit hygienu, že tento objekt je vhodný k provozování kavárny. Musíte vyřešit milion problémů kolem kuchyně, baru, hygienického zázemí či starých ekologických zátěží. Je toho až až. Ale máte plán, projekt. Nejdříve, než půjdete přesvědčovat hygienu musíte být z právního pohledu podnikatel. Než se do celého konceptu pustíte, musíte si spočítat kolik tohle všechno bude stát. Rozhodně to nebude levná záležitost. Potřebujete vybavit interiér, tedy stoly, židle. Můžete mít po babičce na půdě pár starých stolů, židlí. U tety v garáži najdete další stůl a židle. Napíšete na zeď přátelům, že hledáte do své nové kavárny stoly, židle a dekorační předměty třeba knížky, neboť kombinace surové tovární zdi s obrazem a s knihovnou fakt může být cool. Může se stát, že svým nápadem nadchnete další lidí, kteří Vám pomůžou s úklidem prostor, stěhováním i třeba i půjčkou. Vaše podnikání se může živelně změnit. Objeví Vás instagramová celebrita, postne Váš koncept a najednou máte plnou kavárnu, která se stane nejen místem, kde se lidé potkají nad šálkem dobré kávy či nad skleničkou vína, ale stanete se místem, ve kterém můžete pořádat autorské čtení, výstavy prostě nositelem kultury. Tomuhle říkám krásný start podnikání.

Pokud se podívám na to z pohledu účetnictví, tak vidím, že musím řešit majetek ve smyslu inventáře a technického zázemí, pokladnu, sklady, mzdy, dodavatele, inventuru a následně daně.

Podnikání silně ovlivňují i externí vlivy. V roce 2020 vypukla celosvětová pandemie COVID-19, která silně ovlivnila podnikání ve službách. Mnoho skvělých míst, kaváren, bister, restaurací už neotevře. Naopak silně posílili nové trhy jako jsou šampionáty hraní her, sázení na tyto šampionáty, streamové služby jako Netflix, HBO či Walt Disney Chanel. Vždy budou vítězové a poražení. Bohužel konec snů je možná realita. Společnost nezanikne jen tak. Musí se vypořádat závazky a majetek. Zákony přesně popisují likvidaci a zánik společnosti.