Šum – O chybách v lidském úsudku

  • Home
  • Šum – O chybách v lidském úsudku
Šum – O chybách v lidském úsudku

Náhoda rozhoduje, zda budete bohatí nebo chudí nebo zda za stejný trestný čin si odsedíte třicet dnů nebo pět let. Záleží jakého soudce dostanete, zda se dobře vyspí, zda vyhraje jeho oblíbený fotbalový tým. Je prokázáno, že za podobný trestný čin čeká pachatele rozdílný trest. Pokud budete souzeni ráno nebo po obědě, kdy soudce je odpočatý a spokojený, čeká vás mírnější trest. Pokud však si vytáhnete černého Petra a před soudem stanete před obědem můžete čekat o dost tvrdší trest. I soudci jsou lidi, kteří podléhají nežádoucí variabilitě úsudku.

Bohužel často nežádoucí variabilita úsudku váš může stát i život, když lékaři se stanou obětí vlastního úsudku a dá pacientovi mylnou informaci o zdravotním stavu či zvolí chybnou léčbu. Na nadarmo se říká, že patolog je nejlepší lékař, protože ví všechno. Bohužel pozdě. Je obrovskou výzvou pro člověka přijímat spravedlivější rozhodnutí, které vylepší kvalitu života, aby nic nepřišlo nazmar. Teorie je krásná, ale jsme jen lidi. Omylní tvorové, kteří si myslí, že ví vše nejlíp. Ve skutečnosti několikrát denně rozjíždíme loterií a čekáme, jak to dopadne.

Nositel Nobelové ceny profesor Daniel Kahneman dlouhodobě zkoumá příčiny vysoké variability profesionálních úsudků. Výzkum zjistil, že v uznávaném onkologickém centru jsou schopni zaměstnanci  odhalit kožní melanom jen v 64 procentech případů. To znamená, že v 36 procentech se mýlí a pacient není léčen. Nechci znát procento úspěšnosti v méně uznávaném onkologickém centru. Obdobně audity v pojišťovacích institucích odhalily skutečnost, že zaměstnanci rozhodující o výši pojistného se rozcházejí v průměru o 55 procent. To je velké číslo! Experti, kteří by měli se rozhodovat konzistentně a předvídatelně, se chovají zcela opačně. Daniel Kahneman tuto nežádoucí variabilitu v úsudku pojmenovává jako šum.

Je velmi těžké si uvědomit, že podléháme tomuto šumu. Variabilitu našeho rozhodování si nepřipouštíme a dopady našeho rozhodování velmi podceňujeme. Cílem všech expertů, institucí, korporací, ale i nás samých je si připustit jediné – jsme omylní tvorové. Svět je složitý a my podléháme kognitivnímu zkreslení.

Jedná se o velmi komplexní problematiku a své know how spojili tři výteční odborníci na kognitivní zkreslení – Daniel Kahneman, Olivier Sibony  a Cass R. Sunstein v knížce Šum – O chybách  v lidském úsudku. Je to neuvěřitelná knížka, která čtenáři překládá množství důkazů podléhání lidského úsudku šumu. Dozvíte se, jak se šumem pracovat, jak odlišovat šum od zkreslení a měřit jeho vliv a hlavně jak na něj. Je to opravdu skvělá knížka.

Myšlenky v knížce byť jsou servírované srozumitelně, jsou značně komplikované a přiznám se, že v mém případě jsem si musel audioknihu  pustit dvakrát. Budu se k ní vracet. Je prostě geniální!

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz