Temní rytíři z Temného vesmíru

  • Home
  • Temní rytíři z Temného vesmíru

Máme tady konec epické trilogie Metal, která otvírá nové dějové linky ve Vesmíru D. C. Podle různých diskusí českých komiksových fanoušků se jedná možná o jeden z největších eventů v historii D.C, na který nás Scott Snyder již nějakou dobu připravuje.

Vše má do sebe zapadat, což v praxi znamená, že pro dokonalé pochopení celého příběhu včetně kontextů potřebujete mít svět D. C. poměrně dost načtený. Navíc českému čtenáři pár souvislostí chtě-nechtě uteče, protože ne všechny romány u nás vyšly. Musím se přiznat, že taky mně pár souvislostí nedocházelo. Nicméně příběh Metal funguje sám o sobě.

Scott Snyder je elitní scenárista. Jeho romány Sovy a Smart rodiny jsou snad nejlepší Batmani v posledním desetiletí. Snyderův Batman je nezničitelný, dokonalý, vše ví a vše zpraví. Za každých okolností dostojí své pověsti, že je nejlepší detektiv na světě. Ego největšího detektiva je stejné či větší než jeho marvelského alter ega Tonnyho Starka.

V Metalu ego Bruce Wayna exploduje a způsobí snad největší průser v dějinách D.C. Wayne je hnán touhou rozluštit prastarou záhadu a unikne mu menší drobnost – že on je tím klíčem, a nikoliv řešitelem. Bruce se stal součástí většího plánu, než si dokázal představit. Boj netopýrů a sov probíhal už na počátku dějin a nikdy neskončil. Bruce sice rozluštil záhadu, ale otevřel dveře do našeho světa Batmanům, kteří svůj svět zničili a kteří se poddali prastarému zlovolnému netopýři bohovi Barbatosovi.

Místo toho, aby byl Batman všemi zatracen, že si nedal pokoj a otevřel dveře, které měly být zavřené, je zachraňován, neboť od počátku je všem zřejmé, že on je klíč k přibouchnutí dveří. Mezitím jsou milionové ztráty na životech civilistů a mnoho hrdinů padne, ale to je v pořádku. Smrt jedince – rozuměj Batmana je tragédie, smrt milionů je pouhá statistika.  Batman je středobodem nejen Gothemu, ale celého vesmíru a mnohovesmíru, kde jeho alternativní zrůdné já dokázalo své světy zničit.

Temní rytíři z Temného Vesmíru vypadají parádně. Největší potenciál z temných rytířů má Batman, který se směje. Je nabušenou kombinaci toho nejlepšího i toho nejhoršího z Batmana a Jokera. Mnohým může připomínat Judge Death alias Soudce Smrtě z crossoverů Batman/Judge Dredd. V Temných rytířích se pro mě skrývá největší potenciál pro další díly. Ti mě bavili. O dost míň mě bavila celá JL.

Třetí díl trilogie s podtitulem Temný vesmír je opravdu velkolepě pojatý. Zezačátku může být těžší pro čtenáře si zvyknout, že kresba se nemění co sešit, ale co pár stránek. Kresbu mají na starosti Greg Capullo, Liam Sharp, Doug Mahnke, Howard Porter, Jorge Jimenez, Ethan van Sciver, Tyler Kikrkham, Mikel Janin, Bryan Hitch a Alvaro Martinez. Mnoho kreslířů, mnoho stylů jako celek dává celé sérii punc výjimečnosti. Kresba je prostě úžasná oproti scenáři, kde Snyderovi sekundovali James Tynion IV, Joshua Williamson, Robert Venditti, Jeff Lamire, Grant Morisson.