Thor: Zabiják bohů

  • Home
  • Thor: Zabiják bohů
Thor_Zabiják bohů

Miliardy bytostí ve Vesmíru vzývají své bohy. Prosí je, spínají jim, žadoní o jejich přízeň. Bohové málokdy své uctívače, ovečky vyslyší. V lepším případě mlčí. V horších případech si s věřícími zle pohrají. Na bezejmenné planetě prosí, žádají bytosti svého bohy o život. Je sucho. Děti umírají. Srdce smutkem puká. Kde jsou? Druzi, žena, děti jsou mrtví. Jak to mohli bohové dopustit?! Smrt nejbližších důvěru v bohy silně otřese. Kdo může mít za zlé tvorovi, když začne pochybovat o bozích. Kdo může mít za zlé, že se trpitel zapřísáhne se, že všechny bohy Vesmíru zabijete. Jednoho po druhém. Jejich božská těla budou pomalu tlít do soumraku Vesmíru! Jejich pyšná tvář se v okamžiku smrti zkřiví do pitoreskní grimasy úžasu a pádu. Myšlenka byla otcem činu.

Nevěřící Gorr byl vyhnán vlastní kmenem. Pomalu umírá žízní, když v tomu z nebes spadnou dva bohové, kteří mezi sebou bojovali a těžce se zranili. Přišla ona chvíle, kdy mrzký tvor Gorr se poprvé stane vrahem Boha! K prvnímu padlému bohovi brzy přibyde další. Gorr zesílí natolik, že bude schopen zničit celé pantheony bohů.  Gorr ovládne čas a mrtvých, zotročených vládců nebes přibývá. Kdo ho zastaví? Vládce hromů Thor, Všeotec Thor a Thor. Jeden Thor na kata bohů nestačí.

Epos vypráví příběh boha, který zjistil, že jiní bohové jsou zabíjení. Byl zděšený. Jaká bytost dokáže pobít bohy? Ne jednoho, ale celé pantheony bohů! Zemřeli všichni, ať  to byli bohové dobra, i zla, války i vína. Byly pobyti i ti neporazitelní i ti staří, pradávní. Při pátrání sám byl lapen, mučen, vyslýchán. S velkou námahou smrti unikl, ale zaplatil vysokou cenu. Protivník byl neporazitelný. Samotný Thor nebyl schopen ho zastavit. Musel se spojit s jinými Thory napříč časem, aby mohl se postavit nepříteli.

Epos Thor: Zabiják bohů nastartoval kariéru Jasona Aarona u Marvelu, ne že by ji předtím už neměl nastartovanou, ale posunul se opravdu o obrovský kus dopředu. Jasona Aarona mám opravdu rád a jeho kousky jsou opravdu zdařilé. Zabiják bohů se stal legendou a dočkal se i volně zpracovaného filmového zpracování. Crew po zásluze zařadil epos do série Legendy Marvelu.

Aaron si vybral nadčasové téma víry, cti a odpovědnosti. Kdo ví, i naši předci byli svědci genocidy svých bohů. Kde jsou dávní bohové Vikingů, Slovanů, Keltů, Egypťanů či Germánů? Živoří na svém pantheonu či byli pobyti jedním bohem. Bijce bohů nestává se po vraždách božských bytostí sám bohem? Jak to je? Dost mě zasáhla smrt naších slovanských bohů, našeho Peruna, který zemřel rukou Gorra.

Kniha je prostě fantastická se skvělou malbou Esada Ribiće. Poctivých 272 stran, vázána a s přebalem. Prostě pecka, kterou fanoušek Thora a Aarona musí mít v knihovně.

Thor Zabijak bohu
Přebal knihy, zdroj: www.crew.cz

Publikováno THOR: Zabiják bohů | LaCultura.cz