Ukončení podnikání

  • Home
  • Ukončení podnikání

Jedno z nejtěžších momentů podnikatele je ukončení podnikání. Důvody ukončení podnikání můžou být různé. Ne vždy se daří v podnikání podle původních přestav. Podnikání je dřina a není rozhodně pro každého. Nejistota pravidelného příjmu je pro mnohé lidi těžko stravitelná. Mnoho lidí zkusí podnikat, ale zjistí, že jim bere hodně času a energii. V životě se může stát spoustu věcí, které způsobí, že na svět pohlížíme jinak. Ať podnikání potřebuji ukončit z jakéhokoliv důvodů, musím postupovat dle zákona.  Jak podnikání tedy ukončit? Předpokládejme, že během podnikání jste neměli velké dluhy, insolvence není váš problém.

Pokud podnikáte jako živnostník, osoba samostatně výdělečná činná, máte oproti právnickým osobám velkou výhodu. Zrušení či pozastavení podnikání je velmi jednoduché a levné. V době pandemie mnoho podnikatelů nemohlo vykonávat svou činnost. Chtěli se však ke svému podnikání vrátit, jakmile vláda uvolní restrikce. Mnozí bohužel neměli to štěstí a neměli nárok na kompenzaci od vlády. Pokud uvažuji, že se k podnikatelské aktivitě vrátím, tak mi přijde rozumné řešení pozastavit činnost a případně činnost obnovit.

Pozastavení podnikání nahlaste živnostenskému úřadu. Sice od roku 2010 není nutné pozastavení podnikání hlásit na živnostenském úřadě. Nicméně doporučuji pozastavení živnosti svému živnostenskému úřadu oznámit. Stačí poslat přes datovou schránku oznámení, popřípadě úřad navštivte osobně. Pokud neohlásíte pozastavení podnikání na živnostenském úřadě, jste povinni odvádět sociální a zdravotní pojištění. Můžete oznámit pozastavení okresní správě sociálního pojištění a také vaší zdravotní pojišťovně, a to v řádném termínu 8 dnů od rozhodnutí pozastavit. Nesmíte zapomenout tuto skutečnost ohlásit do 15 dnů i finančnímu úřadu. Pokud zapomenete čekají vás sankce. Problém nastává, zda Vám instituce můžou věřit, že jste opravdu činnost pozastavili.

Pokud ohlásíte oficiální pozastavení živnost na živnostenském úřadě, můžete využít možnost a vyplnit změnový list, prostřednictvím kterého bude o pozastavení podnikání informované všechny státní subjekty. Pokud místo podnikání nenastoupíte do zaměstnání nezapomeňte, že musíte si platit zdravotní pojištění.

Pokud podnikání budete chtít zcela ukončit. Navštivte živnostenský úřad a požádejte o zrušení živnosti.

V případě ukončení podnikatelských aktivit u obchodní právnické osoby například společnosti s ručením omezeným či akciové společnosti je daleko komplikovanější než v případě ukončení živnosti. Ekvivalentem pozastavení činnosti je utlumení činnosti korporace. Je potřeba počítat s tím, že i minimální chod společnosti, která nevyvíjí činnost něco stojí. Je nutné hradit fixní náklady v podobě sídla společnosti, služby účetní, domény atd. Ekvivalentem zrušení činnosti je zánik společnosti. Aby právnická osoba zanikla je zapotřebí, aby společnost se zrušila, vstoupila do likvidace a zanikla. Zánik společnosti je proces, který není hotový během pár týdnů. Zrušení, likvidaci a zánik společnosti je upraven převážně v občanském zákoníku, v zákoně o obchodních korporacích.

Společnost se zrušuje rozhodnutím:

  • společníků nebo valné hromady (dobrovolná likvidace),
  • uplynutím doby, na kterou byla založena,
  • dosažením účelu, pro který byla založena
  • nebo na základě rozhodnutí soudu, zde hovoříme o nedobrovolném zrušení.

Z praktického hlediska je o zrušení společnost vhodné rozhodnout k prvnímu dni kalendářního měsíce. Obchodní korporace je povinna ke dni předcházejícímu vstupu do likvidace uzavřít účetní knihy a sestavit řádnou účetní závěrku. Rozhodnutím o zrušení společnosti vstupuje společnost do likvidace.

O nedobrovolném zrušení rozhoduje soud pouze zákonem určených situacích. Zrušení má sankční charakter. Soud může rozhodnout o zrušení firmy z důvodů, že společnost vyvíjí nezákonné aktivity a porušuje tím veřejný pořádek, nesplňuje předpoklady vyžadované zákonem pro vznik společnosti a nemá déle než dva roky fungující statutární orgán. My se budeme zabývat níže jen dobrovolnou likvidací.

Po zrušení společnosti následuje likvidace. Účelem likvidace je vypořádat veškeré vztahy společnosti s okolním světem, tj. se zaměstnanci, obchodními partnery, státem. Co zbude z obchodního majetku po zaplacení všech dluhů označujeme jako likvidační zůstatek, který se vyplácí společníkům. V průběhu likvidace se zpeněžuje majetek společnosti, který je označován jako likvidační podstata. Z peněžněné likvidační podstaty jsou uhrazeny veškeré známé dluhy. Co zbude to náleží společníkům. Proces likvidace je přesně definováním procesem. Společnost, která je v likvidaci, musí být označena „v likvidaci“ například ABC, s. r. o. v likvidaci. Tato informace je velmi důležitá pro všechny obchodní partnery, neboť společnost v likvidaci má hned odlišností od společností, které nespějí k zániku. Společnost v likvidaci neřídí jednatel, ale likvidátor, který je volen, odvoláván valnou hromadou. Jeho cílem je úspěšně provést společnost likvidací a jeho práce končí výmazem společnosti z obchodního rejstříku.

Vstup korporace do likvidace je zapotřebí oznámit všem věřitelům, aby mohli uplatnit své nároky vůči společnosti. Zákon ukládá likvidátorovi, aby věřitele informoval o vstupu společnosti do likvidace, a to dvojím způsobem:

  • všechny známé věřitele, obchodní partnery, státní orgány, likvidátor informuje o vstupu společnosti do likvidace.
  • občanský zákoník dává za povinnost zveřejnit oznámení o vstupu společnosti do vstupu do likvidace v Obchodním věštníku. Toto oznámení se zveřejňuje dvakrát po sobě.

Likvidace společností končí vypořádáním likvidační podstaty. Jsou základní dva scénáře:

  • likvidační podstata byla větší než dluhy a tento rozdíl, likvidační zůstatek, je vyplacen společníkům,
  • likvidační podstata nepokryla veškeré dluhy. Veškerá likvidační podstata přešla do rukou věřitelů

Jakmile je likvidace ukončena, lze přistoupit k zániku společnosti. Je nutné oslovit finanční úřad a požádat ho o souhlas s výmazem společnosti z obchodního rejstříku. Finanční úřad je nutné oslovit, jakmile je podáno daňové tvrzení ve věci daně z příjmů právnické osoby.

Likvidátor či notář podá prostřednictvím inteligentního formuláře na www.justice.cz žádost o výmaz z obchodního rejstříku. Doloží se požadované přílohy – doklad o výzvě věřitelům, souhlas správce daně s výmazem společnosti z obchodního rejstříku.

Na základě návrhu soud rozhoduje o výmazu z obchodního rejstříku. Dnem výmazu společnost zaniká. Je nutné do sbírky listin uložit konečnou zprávu o průběhu likvidace, účetní závěrku ke dni předcházejícímu vstupu do likvidace, účetní závěrku(y) v průběhu likvidace a účetní závěrku ke dni zpracování o průběhu likvidace.