V bříšku

V bříšku
V brisku
Obálka knihy, Zdroj: albatrosmedia.cz


V životě chlapa se čas od času stane, že manželka, přítelkyně, milenka či bývalka oznámí zpravidla radostnou zprávu: budeme mít děťátko. Skvělé! Jsou různé způsoby, jak se s takto radostnou zprávou vyrovnat – oslavit to s kamarády, začít rekonstruovat byt, koupit větší auto…

Pokud domácnost kromě budoucího tatínka a maminky obývá ještě dítě, tak stojíte před dilematem, jak to říct. Představte si ten šok – jste středobodem všeho dění a najednou se vaše pozice otřásá v základech. Už nebudete středobodem všeho, budete se muset dělit o pozornost rodičů s vetřelcem. Je proto zapotřebí tuto zprávu oznámit šetrně…

Možná budete mít štěstí a vaše dítko radostnou zprávu přijme s radostí, ale tak to být nemusí… Pak máte nějaké možnosti, jak změnit jeho pohled na věc.

Třeba si vzít knížku V bříšku a spolu s dítkem a maminkou sdílet informace o tom, jak se budoucí rodinný člen vyvíjí. Jak roste a prospívá. Zrod a vývoj plodu je nádherný, plný tajemství a zázraku. Příroda to prostě umí.

Knížka V bříšku cílí na budoucí starší sestřičky a bratříčky, ale nutno uznat, že se jí to moc nedaří – pokud to ovšem není dítě školou povinné. Sdělované informace z pohledu budoucího človíčka obsahují často detailní fyziologické informace, které naprostá většina školkových dětí nepochopí. Nechci dnešní děti podceňovat, ale já jsem o děloze slyšel snad až na hodinách přírodovědy, a tady se děti o děloze dozvídají už na přebalu knížky.

Lepší cílová skupina jsou samotní rodiče.  Kniha velmi pěkně popisuje vývoj človíčka týden po týdnu. Věděli jste, že človíček už v 16. začíná škytat? Já tedy ne… A těch informací je daleko více:

„Já slyším! Slyšíš mě, co ti říkám? Slyším! Tak jako slyšíš ty mě, slyším i já!

Ne že bych byl předtím úplně hluchý, ale s ušima v krku to nebylo teda moc v pohodě, pamatuješ? Takže, nebyl jsem úplně hluchý, ale sem tam ke mně dolehl nějaký zvuk a já pořádně ani nevěděl co to vlastně je!

Ale teď, teď to vím!

Vyvíjejí se mi totiž pevné kosti a s tím souvisí i to, že se mi vyvinuly kůstky v uchu a díky nim slyším! Takže nejenom že mám ušní boltec, ale i tím uchem slyším! Můj sluch není ještě úplně dokonalý, ale už začínám poslouchat maminčin hlas a taky tlukot jejího srdíčka! To je paráda!“

Knížka jako taková je psaná velmi pěkným srozumitelným jazykem. Kéž bych jako tatínek tyto informace měl, když má paní byla v požehnaném stavu. Po knížce V bříšku určitě šáhnu, až budeme čekat dalšího človíčka.

Autorka knížky je Michaela Fišarová, která do literárního světa vstoupila v roce 2012 knížkou Nikolina cesta. Za svou prvotinu získala ocenění Zlatá stuha 2013 v kategorii Nejlepší kniha pro mládež. Ilustraci má na svědomí populární ilustrátorka Aneta Žabková. Knihu vydalo nakladatelství Albatros.

Publikováno na LaCultura.cz.