Závěr trilogie Američtí bohové

  • Home
  • Závěr trilogie Američtí bohové
Závěr trilogie Američtí bohové

Nakladatelství Crew vydalo závěr komiksové trilogie Američtí bohové s názvem Okamžik bouře. Za touto trilogií stojí slavný Neil Gaiman, který za toto dílo obdržel uznání nejen čtenářské, ale i od kritiky. Na čtenáře čeká v tomto závěrečném díle rozuzlení slavné ságy střetu mezi novými a starými americkými bohy, ve kterém uvízli lidé, kteří nejsou jen loutkami ve hře bohů, ale jsou hybatelé děje.

Pravda se nečekaně projeví, tím si čtenář může být jistý. Závěr je pro mě natolik překvapující, že si říkám, o čem mám vlastně psát. Vyjevit pravdu by bylo pro fanoušky, kteří se těší od roku 2018 na každý nový díl, krajně nefér. Navíc mnohý fanda si nechal ujít celkem ucházející stejnojmenný seriál natočený podle této trilogie, jen aby se nedozvěděl, jak vše skončí.

Hlavní postavou trilogie je propuštěný vězeň Stín, kterému jeho nevěrná žena Laura zemřela při autonehodě. Co bůh nechce, je to noc před jeho propouštěním. Její tělo je mrtvé a tlející, ale její duše nikoliv. Byť mu zahnula s nejlepším kámošem, stále ho milovala. Co má taky mladá, hezká holka dělat při dlouhých večerech. Čekat na svého milého? To by mohli vyprávět kluci vracející se z Vietnamu, zda jejich holky na ně čekali vyšívající novomanželskou dečku. Či naší tatíci či dědečkové, zda na ně čekali naše mámy či babičky…

Co Ódin nechtěl, Stín dostane zajímavou obchodní nabídku od podivínského pána Středy, který ho zasvětí do divného plánu. Stínovi brzo dojde, že jeho zaměstnavatel není obyčejným zaměstnavatel, ale že dělá pro prastarého boha. Ani Středovy kámoši nejsou úplně normální, ale jsou taky bohové z dob děsně dávných. Jejich jména v minulých tisíciletí něco znamenala. Lide je uctívali a obětovali jím obětiny. Jenže v posledních pár dekád to jde dost z kopce. Objevili se noví bohové, kterým se lidé klaní. Vyvstali noví bohové moderních technologií, médií a celebrit a fetu. Na staré už si málokdo vzpomene… Středa jednotlivé bohy objíždí a snaží se je sjednotit. Ragnarok se blíží.

Umře Středa a jeho tělo mají noví bohové. Úplně nejsou si jistí svou sílou a proto začínají vyjednávat. Amerika není moc dobré místo pro bohy. Stín domluví randevous s druhou stranou na neutrální půdě. Čeká ho dlouhá pouť přes USA a dojde k výměně těla. Vše proběhne hladce s Středa může být pohřben. Háček je v tom, že Středa není obyčejný starý severský bůh. Je to přímo Ódin a jeho plány přesahují běžný rámec, ve kterém je člověk schopen uvažovat.

Stín, člověk, se stává jazýčkem na vahách. On, Stín, syn Ódinův, určí, jak příběh dopadne. Podstoupí poslední stráž u hrobu svého zaměstnavatele, boha, otce. Z jeho strany se jedná o nejvyšší možnou oběť. Zemře, ale jeho duše projde cestu, která rozhodne poslední střet mezi starými a novými modlami světa lidí.

Grafický román Amerčtí bohové mě dostal. Trilogie se dočkala skvělého dokončení. Autorem příběhu je zmíněný Neil Gaiman, scénář napsal P. Graig Russel, kresba Scott Hampton.

Publikováno na LaCultura.cz.