Podnikat můžete jako fyzická osoba nebo jako právnická osoba. Podnikatel jako fyzická osoba jedná sám za sebe pod vlastním jménem a na vlastní účet. Pokud bych byl OSVČ byl bych Václav Okapa. Pokud se rozhodnut podnikat s kamarádem nebo nechci podnikat jako Václav Okapa šáhnu po právnické osobě a založím právnickou osobu Účetní zajištění, s. r. o. v případě společnosti ručení omezení, a. s. v případě akciové společnosti, v. s. v případě veřejné obchodní společnosti či k. s. v případě komanditní společnosti.
Právnická osoba je obecně ošetřena v občanském zákoníku. Podrobněji ji upravuje zákon o korporacích. Pracuje však s jiným názvoslovím. Obchodní právnickou osobu označuje jako obchodní korporaci. Pod obchodní korporací se skrývá veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným, akciová společnost, družstvo a dále evropské společnosti jako je evropské hospodářské zájmové sdružení, evropské družstvo a evropská společnost. Každá obchodní společnost má své výhody a nevýhody.
Vyjmenované společnosti rozdělujeme na osobní a na kapitálová. Liší se v ručení za majetku, vystupování společníků a osobní účast. U veřejných obchodních společností a komanditních společností se očekává, že většina společníků se aktivně budou podílet na podnikání. Zatímco u kapitálových společností se očekává, že společníci vloží především kapitál pro podnikání a jejich další působení ve společnosti je nízké, de facto se nemusí účastnit žádného rozhodování až do své účasti na valné hromadě. Kapitálové společnosti jsou vedle OSVČ v Česku nejrozšířenější formou podnikání. Nejvíce pak společnost s ručením omezeným. Nejméně najdeme společnosti komanditní. Osobně pro startup či mikrofirmu bych doporučil v českých podmínkách zvolit společnost s ručením omezeným. Jedním z faktorů pro volbu společnosti s ručením omezeným je nízký kapitál pro založení, a navíc založení společnosti je velmi jednoduché. Základní kapitál může být 1 Kč, u akciové společnosti jsou to 2 miliony korun. Společnost s ručením omezeným je pro mikrofirmu skvělá forma podnikání, ale pro startupy to pravé ořechové není. Daleko lépe by startupu slušela akciová společnost. Akciová společnost i přes složitější správu společnosti skýtá daleko větší potenciál ve financování, ale především umožňuje získávat talentované zaměstnance. Na začátku startup si nedokáže dovolit zaplatit velmi talentované lidi, který by svůj talent, know-how a potřebný drive poskytly za příslib růstu, a to prostřednictvím dobře zvoleného opčního zaměstnaneckého programu tzv. ESOP – employee stock option plan. ESOP je vynikající nástroj pro motivace spolupracovníků, kteří díky účasti v opčním programu můžou nabývat akcie. Bohužel v Česku pšenka pro startupy nekvete. Opční zaměstnanecké programy zpravidla pro manažery samozřejmě v Česku existují, ale svým legislativním nastavením jsou určené pro stávající velké korporace typu ČEZ, O2 než pro startupy. Tuzemská scéna silně pokulhává za zahraničím. I díky proto, že talentovaní lidé nezačínají podnikat anebo nepracují pro startupy, jak je to v USA, v Izraeli časté, ale pro nadnárodní korporace, které jim poskytnou zajímavou mzdu a příležitosti růstu. Proč by talentovaní lidé měli pro začínající českou společnost pracovat, když budou mít malé peníze a nejistotu? Je to velký dluh, který český stát k podnikatelům má. Co by se stalo, kdyby startup by měl možnost nabídnout akcie či podíly svým zaměstnancům? Startupy by začaly přitahovat talentované lidi, kteří by byli ochotni věnovat svůj um společnosti, protože budou mít pocit, že jsi spoluvlastní a budou motivování k růstu. Je to skvělý nástroj, který v současné chvíli chybí. Nejblíž k tomu je kmenový podíl na společnosti s ručením omezeným. V této knížce se budeme věnovat dále pouze společnosti s ručením omezeným, která je nejčastější a zpravidla levnější pro provoz. Společnost lze transformovat ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost. Nicméně v české praxi nepřináší transformace na a. s. větší výhody.
U s. r. o. ručíte jen do výše nesplaceného vkladu. Jako společník za dluhy společnosti za trvání společnosti neručíte. Výjimkou je případné ručení společníků v případě, že společnost není v důsledku schopna dluhy plnit a společník je v roli jednatele. Pokud jako jednatel nebudete se chovat jako řádný hospodář, pak za dluhy můžete ručit. Insolvenční soud může na návrh insolvenčního správce uložit povinnost vydat do majetkové podstaty prospěch (příjem), který jednatel obdržel za výkon funkce od společnosti až za dva roky zpětně a povinnost poskytnout do majetkové podstaty plnění až do výše rozdílu mezi souhrnem dluhů a majetku společnosti.
Musíte mít nepaměti, že se musíte vždy chovat jako řádný hospodář. Pokud svým chováním přivedete společnost k bankrotu můžete za dluhy společnosti ručit stejně, jako OSVČ. Pokud budete se chovat jako řádný hospodář i přes maximální snahu společnost zbankrotuje, tak za dluhy neručíte.
Proto podrobněji rozebereme společnost s ručením omezením, která je ze všech společností nejoblíbenější a nejrozšířenější. Oproti akciové společnosti je flexibilnější a relativně jednodušší. Pro start podnikání je ideální formou.
Společnost s ručením omezeným vytváří povinně základ kapitál. Základní kapitál musí odpovídat minimálně 1 Kč. Sice zní to přitažlivě, že za jednu korunu máte společnost, ale doporučuji do základního kapitálu vložit větší vklad než 1 Kč. Základní kapitál je tvořen vklady jednotlivých společníků, vlastníků. Nově zákon umožňuje zjednodušeně splácet peněžité vklady do výše 20.000 Kč, kdy není nutné splatit vklad na speciální účet v bance, ale můžete peníze složit v hotovosti přímo u správce vkladu, například notáři, právníkovi či určené osobě. Založením a vznikem společnosti Vás provede notář, neboť právě notáři jsou oprávnění k tvorbě společenské smlouvy či sepsáním zakladatelské listiny. Dalším chodem společnosti vás provede šikovný účetní či právník. Samozřejmě nezapomínejte se v této oblasti vzdělávat.