Zákon o účetnictví stanoví celou řadu povinností a pravidel pro vedení účetnictví v soustavě podvojného účetnictví. Projdeme si nejzákladnější požadavky na účetnictví účetních jednotek. Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví tak, aby účetní závěrka byla sestavena na jeho základě srozumitelně a podávala věrný a poctivý obraz o předmětu účetnictví a finanční situaci účetní jednotky tak, aby uživatel této účetní závěrky mohl na jejím základě činit ekonomická rozhodnutí. Zobrazení v účetní závěrce se považuje za věrné a poctivé, pokud obsah položek účetní závěrky odpovídá skutečnému stavu v souladu se způsoby oceňování, odpisování, s tvorbou a použitím opravných položek a rezerv a dalšími účetními metodami danými zákonem o účetnictví a Českými účetními standardy. Pokud účetní jednotka může volit mezi několika možnostmi v použití účetní metody, zvolí metodu, která nejlépe vyjadřuje skutečnost. Nebuďte příliš kreativní. Nezapomeňte, že máte zobrazit své podnikání pravdivě, věrně a věcně.
Pokud byste jako účetní jednotka sestavily účetní výkazy, které neodpovídají realitě, respektive výkazy záměrně vylepšují ekonomickou situaci společnosti a společnost by žádala banku o úvěr a banka by na základě těchto výkazů poskytla úvěr, jednalo by se o podvod. Zároveň byste se vystavili riziku pokuty ze strany finanční správy za porušení ustanovení zákona o účetnictví.
Zákon o účetnictví ukládá povinnost účtovat o stavu a pohybu majetku, závazků, vlastního kapitálu a o nákladech a výnosech, hospodářském výsledku v souladu s účetními metodami. Pro dosažení souladu při používání účetních metod účetními jednotkami pro zajištění vyšší míry srovnatelnosti účetních závěrek ministerstvo financí vydává české účetní standardy. Standardy stanoví zejména bližší popise účetních metod a účtování. Účetní jednotky se mohou od standardů odchýlit, pokud tím zajistí věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví. Odchylky od standardů a její důvody jsou účetní jednotky povinny uvést v příloze účetní závěrky. Použití standardů účetními jednotkami se považuje za naplnění účetních metod podle tohoto zákona a věrného a poctivého obrazu předmětu účetnictví.
Řekli jsme si, že mezi základní povinnosti je vést účetnictví správně, úplně a srozumitelně. Dále musíme vést účetnictví průkazně, přehledně a trvale.
Účetnictví je správné, pokud je vedeno v souladu s platnou legislativou, kterou se rozumí zákon o účetnictví s vyhláškami k zákonu o účetnictví, Českými účetními standardy a dalšími předpisy, které upravují účetnictví buď přímo, či nepřímo, například zákon o obchodních korporací či občanský zákoník.
Účetnictví je úplné, pokud účetní jednotka zaúčtovala v účetním období v účetních knihách všechny případy týkající se předmětu účetnictví, sestavila účetní závěrku, a to nejpozději do 12 měsíců od rozvahového dne, vyhotovila výroční zprávu a zveřejnila informace v obchodním rejstříku. Účetní jednotka musí být schopna všechny účetní případy, které zaúčtovala v účetním období doložit na základě účetních záznamů (dokladů).
Účetnictví je průkazné, pokud účetní jednotka provedla inventarizaci ve smyslu zákona o účetnictví a účtování o předmětu účetnictví je doloženo průkaznými účetními záznamy (zejména účetními doklady).
Účetnictví je srozumitelné, pokud umožňuje jednotlivě i v souvislostech spolehlivě a jednoznačně určit obsah účetních případů zachycuje děje a stavy a výsledkem jsou účetní výkazy a příloha k těmto výkazům. Srozumitelnost účetnictví i účetní závěrky spočívá v tom, že osoby, které mají účetnictví účetní jednotky k dispozici, jsou schopny se z celkových sumárních hodnot uvedených ve výkazech dostat na jednotlivé účetní případy doložené účetními záznamy (účetními doklady) a naopak; dále účetnictví je srozumitelné, pokud čtenář výkazů je schopen v kontextu s oceňovacími způsoby a dalšími účetními metodám zhodnotit majetkovou, finanční a důchodovou situaci obchodní korporace a činit na základě údajů z účetní závěrky ekonomická rozhodnutí – zde se tedy jedná především o způsob vykázání a prezentace účetních výstupů.
Účetní jednotka zajistí trvalost účetnictví, pokud jsou uloženy a archivovány účetní záznamy (účetní doklady, účetní závěrka, výroční zpráva a další) v předepsaných lhůtách a účetní jednotka je schopna to povinnost splnit i do budoucna. U účetních záznamů v technické formě je účetní jednotka povinna zajistit nástroje pro převod z technické formy účetního záznamu do čitelné podoby pro uživatele.