Konečně jaro. Mnoho běžců, kteří neholdují běhu v zimě, vytahuje své běžecké boty a vyráží na cestu s různými cíli. Přidávají se k srdcařům, kteří běhali i v zimě. Dlužno říct, že české zimy jsou čím dál více mírnější a umožňují běhat celoročně. Každý má svůj důvod, proč běhat. Jeden běží pro radost, druhý pro zdraví, třetí chce při běhu vypnout hlavu a další může chtít uběhnout půlmaratón, získat lepší postavu. Každý máme vlastní důvod, své vlastní proč.
Když už něco dělat, tak pořádně, nebo si člověk snadno může i ublížit. Víte jaké části svého těla při běhu zapojujete? Znáte anatomii běhu? Jste nejspíš na tom stejně jako já. Vím, že prostě běhám a je mi fajn. Mám rád, když vím, jak věci fungují. Proto všem běžcům musím doporučit knihu Běhání na anatomických základech. Najdete v ní mnoho zajímavých informací. Na názorných obrazcích uvidíte běžecký krokový cyklus, které svaly, klouby se zapojují v konkrétním okamžiku běhu. Velká část knihy je věnovaná cvikům, které mají pomoci rozvíjet tělo. Nestačí mít jen silné svaly na nohou, ale běžec musí rozvít rovnoměrně celé tělo.
Kniha je rozdělena do 11 kapitol. Úvodní tři kapitoly se věnují běžci v pohybu, tréninkovým konceptům vnějším faktorům ovlivňující výkon. Další knihy se podrobně věnují chodidlům a kotníkům, nohám, které jsou středobodem zájmu běžce. Následuje začátečníky často opomíjený střed těla, ramena a paže, hrudník a záda. Poslední kapitoly se věnují prevenci zranění, alternativním tréninkovým aktivitám a pokrokům v běžeckém vybavení.
Autory knihy je trenér dálkového běhu a atletiky Joe Puleo a hlavní lékař Road Runners Club ve Velké Británii Patrick Milroy.
Zlepšovat svůj běžecký výkon rovná se věnovat všestrannému rozvoji svého těla. Pokud chcete běhat lépe a účinněji a především bez zranění pak je tato knížka určená pro vás.
Publikováno Běhání na anatomických základech | LaCultura.cz