O big datech slyšíme všude. Data kolem nás lítají až jde nám hlava kolem. Stát a jeho instituce, neziskové organizace, korporace mají k dispozici neskutečně mnoho dat. Byly doby, kdy většina ležela ladem. Dnes jsou samotná data zlatým dolem. Díky pokročilé technologií lze s daty udělat úplné divy.
Uživatelům věda o datech přináší možnost daleko lépe se rozhodovat, a to na základě analýz a reportů těchto dat. Big data je ucelenou oblastí, která se velmi rychle rozvijí a nachází své uplatnění v celé lidské společnosti. Významný problém je, že většinová společnost této nové oblasti nerozumí. Proto vítám každou publikaci, která v české kotlině dělá osvětu v moderních technologií.
Grada ve své edici Průvodce přináší velmi zajímavou knížku Big data s podtitulem Věda o datech – základy a aplikace od profesora Jana Hendla, který přednáší biomedicínskou informatiku a statistickou analýzu na První lékařské fakultě UK.
Musím pochválit autora, že knížka není příliš akademická a přináší uživateli, který je spíš laik, zajímavé informace. Bohužel věda o datech předpokládá, že člověk má dostatečnou znalost matematiky a statistiky. Tedy předmětů, které nejsou příliš populární. Mnoho mladých lidí si vybírá vysokou školu, která nemá matematiku. Což je ke škodě. Protože logika, algoritmy, statistika jsou potřebné pro budoucnost.
Big data se budou čím dál více skloňovat i v menších institutcích a firmách, protože přinášejí možnost lépe rozhodovat, plánovat. Využití bude čím dál větší a pokud chceme jít s dobou, obzvlášť to platí pro nás dříve narozené (před rokem 1990), musíme se vzdělávat. V oblasti big dat sáhněte určitě po této knížce. Je srozumitelně popsaná a možná si osvěžíte trochu statistiku a jiné znalosti.