Daň z přidané hodnoty

  • Home
  • Daň z přidané hodnoty
startup

Daň z přidané hodnoty známější pod svou zkratku DPH. Této dani ani jako občan, ani jako podnikatel neuniknete. Jedná se o univerzální daň. Tato daň je založena na tom, že podnikatel musí odvést státu z obchodu část hodnoty.  Odvádí DPH jen ten podnikatel, který je plátce DPH. Pokud plátcem není, DPH neodvádí a pouze platí v ceně zboží či služby stejně jako občan. Stát umožňuje, aby podnikatel si daňovou povinnost snížil o daň, kterou zaplatil jinému podnikateli. Představte si situaci, že jste z velkoobchodu koupili boty za 1 210 Kč, kdy hodnota bot bez DPH je 1 000 Kč + 210 Kč je DPH. Vy prodáte boty konečnému zákazníkovi s 10 % marží, tedy prodáte je 1 331 Kč. Cena bot bez DPH je 1 100 Kč a 231 Kč přestavuje DPH. Cena bot bez DPH představuje základ daně. V tomto případě přidaná hodnota je rozdíl mezi cenou maloobchodní a velkoobchodní cenou, tj. 100 Kč ke které se přidá daň z přidané hodnoty ve výši 21 %. DPH ve výši 210 Kč kterou jste zaplatili v ceně u velkoobchodu označujeme jako daň na vstupu. Daň na výstupu 231 Kč označujeme jako daň na vstupu. Státu neodvádíte 231 Kč, ale pouze 21 Kč jako rozdíl daně na vstupu a výstupu.

Plátcem daně se podnikatel vstává v okamžiku, kdy jeho obrat za nejvýše 12 kalendářních měsíců přesáhne částku 1 000 000 Kč. Jsou i další okolnosti, kdy podnikatel se stává plátcem daně. Samozřejmě podnikatel se může dobrovolně požádat o registraci DPH. Finanční úřad ne vždy vyhoví. Záleží na předmětu a plánovaného rozsahu vašeho podnikání. Pokud plánujete dodávat služby či služby jiným podnikatelům, určitě se dobrovolně zaregistrujte.

Předmětem daně z přidané hodnoty je:

  • dodání zboží nebo převod nemovitosti nebo přechod nemovitosti v dražbě za úplatu osobou povinnou k dani
  • poskytnutí služby za úplatu osobou povinnou k dani
  • pořízení zboží z jiného členského státu EU uskutečněné v tuzemsku osobou povinnou k dani a pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu EU za úplatu osobou, která není osobou povinnou k dani
  • dovoz zboží s místem plnění v tuzemsku

V současnosti máme v ČR tři sazby DPH. Základní sazbu ve výši 21 %, první sníženou sazbu ve výši 15 % a druhou sníženou sazbu daně ve výši 10 %. Jako podnikatel musíte správně poskytované služby a zboží zařadit do sazby. Nezapomeňte, že máte odvést daň ve správné výši. Finanční správa poskytuje službu za 10 000 Kč, kde vám pomůžou zařadit službu či zboží do správné sazby. Nicméně nečekejte velkou vstřícnost, je na vás, abyste co nejlépe popsali předmět daně. Pokud ho špatně popíšete, je to vaše chyba. Takové služby daňová správa nabízí téměř u každého zákona u vybraných předmětů daně. Správce daně není od toho, aby vám poradil, proto se raději obraťte na šikovného daňového poradce, který vidí podnikání skrze daňových brýlí.

Jako podnikatel můžete mít přeshraniční aktivity a nejste plátcem DPH. Velmi zbystřete, když budete přijímat služby od amerických společností, které nejsou usazené v Evropě. Nejčastěji to může být Google, Facebook a další. Poskytují služby bez DPH. Vy jako příjemci a neplátci, ale osoby povinné k dani se stáváte identifikované osoby. Jako identifikovaná osoba musíte například za Facebook odvést DPH do státního rozpočtu. Což mnoho podnikatelů nedělá. Nemusí to být jen americké, ale i čínské, asijské, africké společnosti, které poskytují služby. Z mého pohledu je výhodnější být plátce DPH a odvádět DPH vždy a nedržet v hlavě, že za vybrané služby musím odvést daň.
Daňové přiznání se podává za kalendářní měsíc či čtvrtletí. Každý měsíc podává daňové přiznání plátce, který za předchozí rok dosáhl obratu 10 a více milionů Kč či se jedná o nového plátce daně, kterého finanční úřad nezná. Kalendářní čtvrtletí podává podnikatel, který nedosáhl obratu 10 milionů Kč.