Daně a účetní zajištění startupu

  • Home
  • Daně a účetní zajištění startupu
Startup 1

Povídání o daních by vyšlo na další publikaci a na trhu najdete nepřeberné množství publikací, které se zabývají daňovou soustavou. Mám za to, že vyznat se ve všech daní je pro běžného podnikatele značně vysilující. Navíc se nemusíte s mnohými typy daní vůbec setkat. Velmi záleží na předmětu a rozsahu vašeho podnikání. Do daňové soustavy patří:

  • zákony o daních z příjmů,
  • evidenci tržeb,
  • daň z přidané hodnoty,
  • spotřební daně,
  • zdravotní pojištění,
  • sociální pojištění,
  • silniční daň,
  • daň z nemovitých věcí
  • daň z hazardních her,
  • ekologické daně

Naprostá většina začínajících mikropodnikatelů budou platit daň příjmů, sociální a zdravotní pojištění. Možná pokud se rozhodnout být plátci DPH, tak jim přibude DPH. V okamžiku, kdy budete používat k podnikání auto jste povinni platit silniční daň, pokud v obchodním majetku budete mít i nemovitosti, tak daň z nemovitostí.

Pokud nejste příliš zběhlí v oblasti daní, svěřte své daně odborníkovi. Probere s vámi vaší aktuální situaci a poradí. Můžete mít štěstí a budete od daně osvobozeni. Velká nevýhoda českých daní je jejich velmi často aktualizace, a i odborníci mají co dělat, aby stíhali studovat a sledovat výklady nových změn, ale i rozhodnutí soudů k problematickým daňovým otázkám. Co pro podnikatele i pro toho, který teprve o podnikání přemýšlí, je mít základní přehled. Pokud rozjíždíte nové podnikání nebo vstupujete do nové oblasti podnikání je zapotřebí se poradit s daňovým poradcem nebo hodně šikovným účetním, aby pomohl zanalyzovat situaci a upozornil na možné překážky. Mít vlastní minipivovar zní skvěle, ale z pohledu daní je to značně problematické, neboť pivo a cokoliv alkoholické je přísně hlídáno správcem daně. Správce daně je finanční úřad a celní správa. Celní správa jakožto ozbrojená složka státu kontrolují cla, ale i spotřební daně, pod které pivo spadá. Pivo je předmětem daně v určitém případě, vzniká vám mezitím celní sklad. Po administrativní stránce to není zrovna jednoduchá záležitost, ale ne nemožná. Proto než se bezhlavě pustíte do podnikání proberte případná rizika, které většinou jednoduše vyřešíte například ohlášení či registrace k dani atd. V této kapitole si kladu za cíl podnikatele seznámit se základními informacemi, a proto se nebojím označit, že si promluvíme o daňovém zajištění vašeho podnikání. Zajištění má spočívat v tom, že uděláte nezbytné kroky k zabezpečení vašeho podnikání z pohledu daní. Pokud je neuděláte, může vás to stát nejen nervy, ale především peníze.

Daňové zákony jsou poměrně komplikované čtení pro běžného uživatele je důležité, aby znal základní odpovědi na tyto otázky:

  • Kdo platí?
  • Z čeho se platí?
  • Kolik se platí?
  • Kdy?
  • Komu?
  • Administrativní postupy

Kdo platí? Podnikatele by mělo zajímat, kdo z účastněných osob je odpovědný za odvod daně daňovému správci. Velmi častou chybou u malých podnikatelů v oblasti dani z přidané hodnoty neodvedení DPH za využití reklamních služeb Google či Facebooku. Věřte, že tito technologičtí giganti u nás platí jen nepatrné daně. V případě daně z přidané hodnoty z poskytnuté služby musí odvést objednavatel. Pozor na to.

Z čeho se platí? Hovoříme o tzv. vyměřovacího základu daně. Musím odvést daň ze správné základny. Pokud ji neznám s největší pravděpodobností odvedu chybně daň.

Kolik se platí? Jaká je sazba daně? Obecně platí pravidlo základ daně * sazby = daňová povinnost.

Kdy? Do kdy musím správci daně poslat peníze na běžný účet? Potřebuji znát, kdy platím zálohy na daň z příjmů, silniční daň atd. Stačí jeden den zmeškání a už vám nabíhají sankce. Existují daňové kalendáře minimálně jeden pořiďte své účetní. Zkontrolujte, zda platbu odeslala.  

Komu? Kdo je příjemce daně. V případě daně z příjmů, silniční daně, daně z nemovitostí atd. je správcem daně finanční úřad. V případě spotřebních daní a cel je to celní správa. V případě pojistném na sociálním zabezpečení to může být okresní správa sociálního pojištění. V případě zdravotního pojištění to jsou zdravotní pojišťovna a v případě místních poplatků to jsou obce. Pokud zaplatíte daň chybně, je to Váš problém. Peníze správci daně sami od sebe nevrací, musíte je požádat a čekat. Pokud jim něco dlužíte, použijí platbu na dluh. Pozor, komu posíláte peníze.

Administrativní postupy – každý zákon popisuje postup, abyste správně odvedli daně. Zpravidla používáte tiskopisy, které jsou dostupné na https://adisepo.mfcr.cz. 

Aktuální informace najdete i na webu https://www.financnisprava.cz či www.celnisprava.cz.

Je mnoho daňových zákonů, které upravují specifické daně. Ke každé dani si řekneme pár základních informací. Nejzákladnější daňový zákon, která upravuje obecně správu a postup v daňové oblasti je zákon 280/2009 Sb., daňový řád. Zákon upravuje postup správců daně (finanční úřad), práva a povinnosti daňových subjektů a třetích osob, které vznikají při správě daní. Není od věcí se seznámit se základními povinnostmi. Správa daně je postup, jehož cílem je správné zjištění a stanovení daní a zabezpečení jejich úhrady. Předmětem správy daní jsou daně, které jsou příjmem veřejného rozpočtu, nebo snížením příjmu veřejného rozpočtu. Základem pro správné zjištění a stanovení daně je daňové tvrzení podané daňovým subjektem. Daňovým tvrzením je řádné daňové tvrzení, a to daňové přiznání, hlášení nebo vyúčtování a dodatečné daňové tvrzení, a to dodatečné daňové přiznání, následné hlášení nebo dodatečné vyúčtování. Řádné daňové tvrzení je podané řádně a v časném termínu. Dodatečné daňové přiznání je přiznání podané po termínu. Pokud je termín podání daně z příjmů fyzických osob 1.4. a vy včas a v termínu podáte daňové přiznání, pak se jedná o řádné daňové přiznání. Pokud podáte po termínu pak hovoříme o dodatečném daňovém přiznání.

Daňovým řádem, zákony se řídí především správce daně, který má povinnost se řídit právními předpisy. Podnikatel jako daňový subjekt, by se měl řídit zákony. Správce daně musí striktně dodržovat při správě právními předpisy. Daňový předpis jsou zákony a vyhlášky.

Správce daně šetří práva a právem chráněné zájmy daňových subjektů a třetích v souladu s právními předpisy a používá při vyžadování plnění jejich povinností jen takové prostředky, které je nejméně zatěžují, a ještě umožňují dosáhnout cíle správy daní. Daňové subjekty mají rovná procesní práva a povinnosti. Jak finanční správa, tak i daňové subjekty mají vzájemně spolupracovat. Důrazně doporučuji se správcem daně komunikovat a spolupracovat. Je to ve vašem zájmu. Nicméně nemusíte udělat nic navíc, než po vás žádá správce daně, a to navíc musí žádat v souladu se zákonem. Pokud zaklepe správce daně na kontrolu doporučuji se obrátit na daňového poradce, který převezme komunikaci. Daňový poradce je člen komory daňových poradců a prošel velmi komplikovanými a těžkými zkouškami, které zaručují odborné znalosti. Může výrazně pomoci projít podnikateli procesem, který je plný temných zákoutích v podobě lhůt, práv a povinností.

Platí, že správce postupu postupuje bez zbytečných průtahů. Musí postupovat tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady. Je to velmi důležité, a proto výzvy správce daně musí být konkrétní a věcné.

Správce daně při dokazování hodnotí důkazy podle své úvahy. Správce daně posuzuje každý důkaz jednotlivě a všechny důkazy v jejich vzájemné souvislosti; přitom přihlíží ke všemu, co při správě daní vyšlo najevo. Pokud se správcem nesouhlasíte máte prostředky, jak se bránit. Doporučuji se obrátit na odborníka, neboť se jedná o dost komplikovanou záležitost.

Daňovým subjektem je osoba, kterou za daňový subjekt označuje zákon, jakož i osoba, kterou zákon označuje jako poplatníka nebo jako plátce daně. Daňový poplatník je fyzická nebo právnická osoba, jejíž příjmy, majetek nebo činnost podléhá dani. Plátcem je osoba ze zákona povinná daň vypočítat, vybrat nebo srazit v určité lhůtě odvést správci daně. Z toho plyne, že všichni podnikatelé jsou poplatníci, neboť podnikají. Nezáleží, jestli mají zisk nebo ztrátu. Pokud splňují podmínky jsou poplatníky. Každý podnikatel nemusí být plátce. Typicky plátce je zaměstnavatel, který zaměstnává pracovníky. Těmto pracovníkům vyplácí mzdu. Zaměstnanec však sám neposílá peníze na zdravotní pojišťovnu, sociální zabezpečení či na finanční úřad. To činí za něj zaměstnavatel, který odvádí – platí za poplatníka daně.

Jako čerství poplatník máte povinnost registrovat se k dani. Můžete využít možnost přihlásit se k dani prostřednictvím živnostenského úřadu anebo později u svého místně příslušného správce daně tedy v místě trvalého bydliště či sídla firmy. Vznik registrační povinnosti vzniká podnikateli v okamžiku, kdy má povinnost podat přihlášku k registraci k jednotlivé dani. V přihlášce k registraci je daňový subjekt povinen popsat všechny předepsané údaje potřebné pro správu daně. Vyplňujte všechno pravdivě, nic nezamlčujte. Při kontrole vám to může výrazně stíží pozici. Nezapomeňte, že musíte nahlásit případné změny a to do 15 dnů ode dne, kdy nastala změna.

Každý podnikatel dostane daňové identifikační číslo. Daňové identifikační číslo (DIČO) obsahuje kód CZ a kmenovou část, kterou tvoří obecný identifikátor u obchodních společností ho tvoří IČO a u fyzické osoby rodné číslo. Dnes je možné požádat o vygenerování jiné kmenové části než rodného čísla. Finanční úřad na základě žádosti přidělí obecnou kmenovou část. S tímto daňovým identifikačním číslem vystupujete nejen vůči správci daně, ale především vůči svým obchodním partnerům.