Financování startupu

  • Home
  • Financování startupu
Startup 1

Nedílnou součásti startu podnikání je hlídání a shánění financí. Pro začínajícího podnikatele je to často velmi zásadní a palčivá otázka: Odkud vezmu peníze na financování svého podnikání? Odpověď se může zdát velmi prostá, ale zároveň je dost záludná. Záleží na mnohých faktorech. Nicméně věřte, že můžete začít podnikat s málem. Není zapotřebí mít miliony korun, abyste začali podnikat. Rozhodně není špatné miliony mít. Začít jde opravdu od nuly, obzvlášť když váš základní know-how jsou vaše znalosti a um. Pokud mi nevěříte, přečtete si Startup za pakatel v originale The $ 100 Startup: Reinvest the Way You Make a Living od Chrise Guillebeaua, který mi ukázal, že opravdu můžete začít s nulou. Nicméně jsou obory, kde bez počátečního vkladu není podnikání možné. Pak můžete peníze získat tak:

  • že sám do sebe zainvestuji. Já budu investor a celý svůj podnikatelský záměr zainvestuji sám jako zakladatel
  • najdu do svého podnikatelského záměru investora. Investorem může být manželka, investiční fond, andělský investor, rodiče, kamarád, prostě kdokoliv, kdo ve vás a váš nápad věří
  • pokud už mám rozjetý podnikatelský nápad, tak je možnost získat investora, který vloží investice za podíl na společnosti či vašeho budoucího zisku.

Určitě nebudu zavrhovat crowdfunding, který je velmi zajímavý způsob financování jakéhokoliv projektu. V Česku jsou to například platformy hithit.cz, startovac.cz. Celosvětově nejznámější crowdfundigová platformou kickstarter.com a indiegogo.com. V podstatě jde o získávání finančních prostředků pro své projekty a zároveň obdarujete své podporovatele dárkem, který se váže na projekt. Nejenže získáte peníze na svůj projekt, ale i první zákazníky. Jako bonus nastartujete povědomí o svém produktu a o vás. Není to špatný začátek marketingu.

Podnikatel může zvážit možnost ucházet se o pomoc v podnikatelském inkubátoru. Inkubátor je velmi vhodný pro start pro studenty či absolventy univerzit, kteří mají nápad v hitech technologiích. Inkubátory jsou zakládány často v rámci univerzit a vysokých škol, kde lze využít a spojit know how a vytvořit velmi zajímavé projekty.

Každá z výše uvedených možnosti může, ale také nemusí zaručit úspěch. Některé budou pro vás zajímavější než ostatní. Záleží, v jakém oboru se chystáte podnikat. Určitě za nejdražší financování podnikání je z vlastní kapsy. Podnikáte proto, abyste vydělávali, a ne hned ze startu prodělávali. Financování přes crowdfunding je výborné spojit zároveň s marketingovou kampaní, která přinese nejen finanční prostředky, ale i pozornost a zájem zákazníků.

V případě technologického startupu či FinTechu zapomeňte na to, že jsme pro investory v porovnání s Angličany či s Američany levnější. Je to pouze argument pro investory dát vám méně peněz než konkurenci v západní Evropě. V Čechách jsou kvalitní a chytří lidí stejně jako jinde v Londýně, Paříži, Miami či v New Yorku. O to těžší start má podnikatel v Praze než v NY.

Vzorem pro Čecha by mělo být podnikatelské prostředí v Izraeli, který nevyužívá v berličku v podobě silného Německa a zázemí EU, ale je obklopen nepřátelským prostředím. Němec taky z historického pohledu se k nám vždy nechová nejlépe. I dnes z nás spíš chce mít úspěšné montovny než vývojová centra. Dříve narození si možná vzpomenou na aplikaci ICQ, předchůdce WhatsAppu či Messengeru. Tento komunikační nástroj změnil komunikaci masy lidí a dal možnost vzniku dalších komunikátorů a sociálních sítí. Miliony lidí denně ho využívali. Izrael s menší zahraničními investicemi dokázal úspěch opakovat. Česko na tento úspěch stále čeká, byť velký ohlas zaznamenal startup KIWI.com a mnoho dalších. Na velkého šampiona stále čekáme, což je obrovská škoda, protože jsme velmi vynalézavý národ. Přece jen dali jsme světu slovo ROBOT.