Nejjednodušší a nejrychlejší forma podnikání je být osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Stačí si vybrat pro své podnikání některou z činností obsažených ve volné živnosti. Výhodou je, že je nutné splňovat pouze obecné podmínky pro podnikání, jako je například věk nad osmnáct let nebo způsobilost k právním úkonům. Pro získání živnostenského oprávnění není třeba dokládat žádné vzdělání nebo praxi. Živnostenské oprávnění vyžaduje investici pouhých tisíc korun, novopečený podnikatel se přihlásí na finančním úřadu, České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně (nebo to za něj udělá živnostenský odbor) a může okamžitě začít podnikat. Služby jsou většinou pro rozjezd jednodušší než výroba. Zároveň je vždy nutné dát pozor, zda se na daný obor nevážou nějaké povinnosti, které jsou dané mimo živnostenský zákon – související například s hygienou. Administrativa kolem rozjedu podnikání v pohostinství je náročnější než nabízet služby ve správě webových stránek či sociálních sítí.
Ani daňové zatížení malého podnikatele nemusí být příliš vysoké. Vždy za kalendářní rok musí OSVČ podat (do konce března) daňové přiznání. Musí podat přehled na Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Pokud podnikatel vykazuje paušální výdaje, ušetří si velký kus práce, protože mu potom stačí kvůli přiznání pohlídat pouze příjmy. Časovou úsporu přinese, když OSVČ přenese zpracování daňového přiznání na zkušenou účetní či lépe na daňového poradce, který sleduje všechny zákonné změny a jejíž odměna, nemusí přesáhnout několik málo tisícovek. Ty se v ročních výdajích lehce ztratí.
Pokud plánujete, že budete v budoucnu podnikat ve větším rozsahu či cítíte, že být živnostníkem není to pro Vás to pravé ořechové. Je možnost použit formu kapitálové společnosti. Nejznámější a nejvhodnější je určitě společnost s ručením omezeným. Administrativní zatížení je vyšší, především při založení společností. Byť je pravdou, že stát se snaží urychlit a zjednodušit proces zakládání firem. Založení je zároveň nákladnější, u vyřízení živnostenského oprávnění jako OSVČ zaplatíte 1 000 Kč, u společnosti s ručením omezeným zaplatíte jak za živnostenské oprávnění, odměny notáři, za soudní kolky. Nicméně založení společnosti může stát od 10 tis. Kč. Záleží na rozsahu notářského zápisu, zde často dochází ke zbytečnému opisování ustanovení zákonů.