Obchodník v Babylóně, svobodný farmář u města Ur, čínský obchodník s hedvábím či Féničané byli podnikatelé na úsvitu starověkého světa, na úsvitu podnikání. Obchod nejdříve probíhal na základě barteru, prostřednictvím malých transakcí a směn. Byli to malí podnikatelé, firmy, které řídí jedna osoba, a to osoba tehdy i dnes zastává tolik funkcí: výkonný, finanční a obchodní ředitel, manažer, specialista marketingu, nákupčí, prodejce, skladník a účetní. Mix profesí v jedné osobě, a to prosím bez notebooku, chytrého mobilního telefonu. Tito lidé byli a měli být vážení členové společnosti, protože svou činnosti pozitivně působili na své prostředí a komunitu. Navíc každý startup začíná ve fází mikrobyznysu i Microsoft či Apple, HP byly nejdříve garážové firmy, než vyrostly v gigantické nadnárodní kolosy s obratem přesahující příjmy mnohých států.
V Českých zemí se obchodu střídavě dařilo, buď obchod vzkvétal jak za doby Sáma, posledních Přemyslovců či za Karla IV., či byl v době temna jak za dob husitů či v době pobělohorské. Velkým katalyzátorem vývoje podnikání bylo zrušení poddanství. Rozvoj průmyslu a řemesel přinášel ekonomický rozmach českých zemí. Díky naším průmyslníkům, ale i statisícům drobných podnikatelů a jejich rodinných podniků jsme drželi krok s nejvyspělejšími zeměmi světa. Nacismus, a především komunismus přetrhl minimálně sto let vývoje v českých zemích, zlikvidoval vrstvu samostatně podnikajících jedinců a rodinných podniků. Zlikvidoval drobné podnikání a nahradil je nefunkčními družstevními řetězci, které nedokázali pokrýt a pochopit potřeby členů komunity. Evoluce českého podnikání bylo násilně přetrženo. Po sametové revoluci statisíce lidí chtěli navázat na období před únorem 1948. Chtěli se rozloučit s tradičními pracovními místy a razit svou vlastní cestu za finanční a osobní svobodou. Mnozí to dokázali, většina pohořela, ale všem vděčíme za to, že nastartovali přeměnu, ze které se nyní můžeme těšit.
Mám ve svém okolí tolik šikovných lidí, kteří se živý svým koníčkem minimálně za menší úplatu nabízejí své výtvory a služby. Můj kamarád Martin doslova miluje zdravotní životní styl a posilovnu. Trávil v ní stovky hodin, stejný počet věnoval studiu stravy, anatomie těla, aby byl co nejlepší. Jeho tělo je pevné jako skála a ženám se líbí. Který muž by nechtěl být jako on? Kamarádi využívali jeho rad, čas od času jim dělal trenéra a napadlo ho, proč by nenabídl své služby zákazníkům? Jeho klienti jsou především manažeři, kteří tráví hodiny v zasedačkách a jsou ochotni si zaplatit trenéra, který by jim ukázal cestu k lepšímu zdravějšímu já a který by je pořádně namotivoval k výkonu.
Pro počátek podnikání potřebujete mít jen tři věci: produkt nebo službu (co prodáváte), skupinu lidí, kteří jsou ochotni za ně platit (klienti), a způsob, jak si nechat platit (jak směníte produkt nebo službu za peníze).
Nejdůležitější je spojit svou vášeň pro činnost a svůj um s něčím, co přináší užitek pro ostatní. Martinova vášeň je zdravý životní styl a cvičení. Léta cvičení a studia lidského těla a jídla získal velké know-how, které předával dál. Nabízí svým zákazníkům pevnější tělo a lepší zdraví. Zdravější a silnější záda bez bolesti. Klientela jsou lidé, kteří touží být zdravější, silnější a chtějí lépe vypadat. Mnozí klienti ho vyhledávají proto, aby jim pomohl posílit svalstvo zad. Tito klienti jsou ochotni zaplatit nemalé peníze, jen aby je záda nebolela. Byli zdravější, čipernější a atraktivnější. Ne všichni klienti mohli z časových důvodu chodit pravidelně na tréningy. Vytvořil pro ně video tréninky, aby se mohli udržovat ve formě. Původně doplňkový produkt určený pro úzký okruh zákazníků mu v době COVIDu-19 zajistili příjem v okamžiku, kdy veškerá fitness centra musela uzavřít a on nemohl podnikat.
Zdá se mi, že jakékoliv zboží či služby určené pro děti jsou neadekvátně drahé. Mnohokrát menší dětské tričko je stejně drahé jako triko určené pro mě. Přitom o kolik jsem větší chlap a minimálně z mého trička by bylo takových 4 bodíček…Nicméně co by rodič pro své dítě neudělal.
Je srpen a naší maličké Aničce už brzy nebude stačit korbička a na podzim jistě už půjde do sporťáku. Rodiče na chladnější období pořizují pro malé dítě „fusak“. Zavedené značky nabízejí toto nezbytné „oblečení“ za částku převyšující tři tisíce korun. Což nás vedlo, že se porozhlídneme po fler.cz, což je webový portál, kde lidé nabízejí a prodávají rukodělné výrobky. Průzkumem jsme zjistili, kolik menších společností i maminek na mateřské dovolené takové fusaky šíjí. Maminky jsou velmi zajímavou komunitou. Maminky na mateřské dovolené často musí otáčet každou korunu, přitom náklady na rodinu neúměrně rostou. Zároveň chtějí pro své nejbližší to nejlepší, a proto se sdružují v různých skupinách, ve kterých směňují, prodávají své výrobky jiným maminkám či jen si doporučují výhodné typy. Navíc mají relativně dost volného času. Proto když maminkám nabídnete fusak za skvělou cenu a k tomu, možnost si vybrat látku, máte skvělý produkt, máte klienta a zároveň pokud Vás baví šití fusaku, tak jste skloubili svou vášeň pro ruční práci se svou šikovností s přivýdělkem. Šijete velmi užitečnou věc, kterou maminky a jejich děti uvítají. Nemusíte mít pro své fusaky hned vlastní e-shop, stačí nabídnout v diskusních fórech, ve skupinách na sociálních sítích či na fler.cz či na obdobných stránek svůj produkt a pokud jste šikovní, své zákazníky jistě naleznete.
Máte skupinu zájemců, ale nemáte co prodávat, nemáte podnikání. Máte-li něco, co byste chtěli prodávat, ale nikdo není ochoten to koupit, opět nemáte podnikání. Pokud všechno skloubíte, gratuluji jste podnikatelé.
Podnikání je hledání průsečíku vašich zájmu a zájmu klientů. Váš zájem je to, co Vás baví, co máte rádi a co byste rádi uplatnili. Zájem klientů je to, co člověk chce a je ochoten za to zaplatit. Ne všechno, co jste máte rádi nebo co Vám jde, je pro zbytek světa užitečné a nemusíte nikoho najít, kdo bude ochoten za to zaplatit. Ale já jsem toho názoru, že vše jde zpeněžit, jen musíte najít vhodné lidi a vhodné místo. Proto internet znamená pro současné globální podnikání skvělou výzvu. Ve svém okolí nemusíte mít nikoho, kdo bude za Váš produkt ochoten zaplatit, ale třeba v Austrálii budou a téměř Vám můžou utrhnout ruce. Skvělá výzva může být Amazon, eBay či jiné obchodní platformy. V tomto ohledu doporučuji publikaci od Zdeňka Steinera Podnikání na Amazonu, kde prakticky popisuje, jak nastartovat podnikání s produkty s vlastní značkou na Amazonu. S obměnou to funguje téměř vždy.
U většiny služeb nastává problém, že ne všechny služby jde poskytovat po celém světě. Ale pokud jste milovník hamburgerů, tak možná naleznete někoho, kdo Vám bude ochoten zaplatit za to, že se bude on-line koukat, jak se přejídáte. Proti gustu žádný dyšputát.