Navždy plynule

  • Home
  • Navždy plynule
Navždy plynule
Patřím mezi věčné začátečníky v angličtině, němčině i v ruštině. Věnoval jsem spoustu času osvojení základů všech tří světových jazyků. V angličtině jsem byl schopný vést na relativně dobré úrovni i business hovor. Dnes? Není to žádná sláva. Žádným jazykem aktivně nemluvím a stojím na úplném začátku. Vím, že mám velký problém složit větu, a navíc nemám tolik volného času jako před lety. Znáte to: neustále memorování slovíček, gramatiky a neustále poslouchat mluvené slovo. To zabere dost drahocenného času.
Vznikla mi potřeba oprášit si znalosti angličtiny. Potřebuji se dostat rychle na úroveň, na které jsem byl před pěti lety. Proto jsem šáhl po audioknize Navždy plynule s podtitulem Jak se rychle naučit cizí jazyk a nikdy ho nezapomenout. Ta slibuje, že se naučím jazyk nezapomenu. Zní to krásně. Můj děda z matčiny strany byl polyglot a uměl plynule mluvit šesti jazyky stejně jako autor knížky, opěrní pěvec Gabriel Wyner, kterému propůjčil hlas Tomáš Voženílek.

Autor tvrdí, že těžký jazyk neexistuje. Každý se naučí mluvit jakoukoli řečí, kterou mluví jeho rodiče. Ok, to má možná pravdu, ale dítěti trvá spoustu let, než si zcela osvojí svůj mateřský jazyk. Nicméně jsem si říkal: „Vašku, open mind, open mind! Jdi do toho! Garbriel ti nasázel nejnovější poznatky, metody a typy na online aplikace, které tě posunou zas o kus dál. Jako manager přece musíš umět jazyky!“

Bohužel tuto recenzi píšu v okamžiku, kde pokrok v mé angličtině není příliš vidět a slyšet. Nicméně typy v knížce stojí za to. V první řadě je mluvit cizí řečí opravdu zábava. Nemusíte se bát cestovat, rozumíte filmům i písničkám. Můžete si přečíst knížku v originálu. Já bohužel patřím k dětem, kteří prošli školským systémem v 90. letech, kdy mnohé z nás přeučené ruštinářky před třídou zesměšňovali, protože jsme říkali špatně „the“. Z dnešního pohledu vím, že jejich „the“ bylo špatné. Prostě paradoxy vzdělávání.

České školství minimálně v 90. letech 20. století nebylo moc dobré místo na učení se cizího jazyka. Nicméně souhlasím s tím, že když se z učení udělá zábava, stojí to za to! Většina mých vrstevníků včetně mě se učilo anglicky z počítačových her a z filmů pro dospělé. I negramota se brzy naučil základních spojení jako „open the door“, „oh my darling“ či „oh my got!“. Nebojte se udělat si z jazyků zábavu. Tohle je hlavní poselství knížky.

Naštěstí už nejsme v 90. letech. Možností, jak se lépe naučit angličtinu, je nepřeberné množství. Autor pracuje s poznatky o vývoji řeči a funkcích paměti, a vše propojil s moderními online nástroji pro poslech a pro komunikaci s rodilými mluvčími. Nejlepší je, že díky konkrétním návodům, postupům a tipům si můžete vytvořit vlastní soukromý kurz na míru, který vás posune o obrovský kus dál. Důležité je myslet v jazyce, ve kterém mluvíte. Nepřekládat, ale myslet. To je cesta k úspěchu.

Držím Vám i sobě palce, ať si jazyk, kterým chcete umět mluvit rychle osvojíte. Neuděláte chybu, když na začátku šáhnete po knize Navždy plynule.

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz
logo, zdroj:www.audioteka.cz