Ocenění majetku

  • Home
  • Ocenění majetku

Oceněním při pořízení dlouhodobého majetku se v souladu se zákonem o účetnictví rozumí:

Pořizovací cena, tj. cena, za kterou byl majetek pořízen, a náklady s jeho pořízením související. Tato cena se použije v případě pořízení dlouhodobého majetku dodavatelským způsobem.

Reprodukční pořizovací cena, tj. cena, za kterou by byl majetek pořízen v době, kdy se o něm účtuje. Touto cenou se oceňuje bezúplatně pořízený dlouhodobý majetek (zejména darovaný majetek) nebo jedná-li se o dlouhodobý majetek nově zjištěný a v účetnictví dosud nezachycený (inventarizační přebytky). Reprodukční pořizovací cenou se ocení také vklad DLNM a DLHM, s výjimkou případů, kdy vklad je oceněn podle společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny jinak.

Vlastní náklady, tj. veškeré přímé náklady a nepřímé náklady bezprostředně související s vytvořením dlouhodobého majetku vlastní činností, příp. nepřímé náklady správního charakteru, pokud je dlouhodobý majetek vytvářen po dobu delší než jedno účetní období.

Navýšení vstupní ceny majetku, tj. kdy u již zařazeného majetku dochází k doúčtování jednotlivých položek pořizovacích nákladů, které měly být zúčtovány v okamžiku zařazení do majetku. Toto navýšení vstupní ceny majetku nemá charakter technického zhodnocení (viz. Technické zhodnocení majetku), tj. nedochází ke změnám v odpisových sazbách či v délce odepisování konkrétního majetku. Takto se postupuje i v případě, když výdaje se týkají předešlých účetních období. Vstupní cena jednotlivého DLNM a DLHM se zvyšuje v případech, kdy došlo k jeho TZ.

Ocenění DLNM a DLHM se snižuje o případnou poskytnutou dotaci (§ 47, odst. 4, Vyhlášky). Majetek a TZ s takto sníženou cenou se účtuje na účtech, na kterých by se účtoval bez dotace. Majetek je pak odepisován z pořizovací ceny snížené o poskytnutou dotaci.

Náklady související s pořízením DLNM a DLHM a jeho TZ do doby uvedení do užívání jsou vymezeny v § 47 Vyhlášky. Za součást těchto nákladů nejsou v podmínkách Společnosti považovány úroky z úvěrů a půjček.

Součástí ocenění dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku a technického zhodnocení s ohledem na povahu pořizovaného majetku a způsob jeho pořízení do doby stanovené v §6 odst. 8 nebo v §7 odst. 11 Vyhlášky jsou zejména náklady na:

  1. přípravu a zabezpečení pořizovaného majetku, zejména odměny za poradenské služby a zprostředkování, správní poplatky, platby za poskytnuté záruky a otevření akreditivu, expertízy, patentové rešerše a předprojektové přípravné práce (předprojektovou prací se rozumí výdaje, které jsou vynaloženy na projekt v momentu, kdy ještě není schválen, ale přesto jsou učiněny akce, které mají za následek činnost vedoucí k započetí projektu, jako např. vyjednávání s dodavateli, studie, analýzy, cestovní náklady apod.),
  2. projektové práce včetně variantních řešení a rozpočtu, clo, dopravné, montáž,
  3. licence, patenty a jiná práva využitá při pořizování majetku, nikoliv pro budoucí provoz,
  4. vedlejší náklady související s pořízením věcných břemen a to bez ohledu na to, zda jsou součástí vstupní ceny budovaného majetku, či věcná břemena samostatná, tj. NM,
  5. projektová dokumentace,
  6. testování dat v nezbytném rozsahu pro ověření funkčnosti SW před jeho převzetím.

Součástí ocenění DLNM a DLHM a TZ zejména nejsou (není součástí pořizovací ceny majetku).

  1. opravy a údržba, kdy opravou se odstraňují účinky částečného fyzického opotřebení nebo poškození za účelem uvedení do předchozího nebo provozuschopného stavu. Uvedením do provozuschopného stavu se rozumí provedení opravy i s použitím jiných než původních materiálů, dílů, součástí nebo technologií, pokud tím nedojde k TZ.
  2. Údržbou se rozumí soustavná činnost, kterou se zpomaluje fyzické opotřebení a předchází poruchám a odstraňují se drobnější závady.,
  3. náklady nájemce na uvedení najatého majetku do předchozího stavu,
  4. kursové rozdíly,
  5. smluvní pokuty a úroky z prodlení, popřípadě jiné sankce ze smluvních vztahů,
  6. daně spojené s pořízením dlouhodobého majetku, které zákon o daních z příjmů neuznává za výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů, a dále daň z převodu nemovitostí,
  7. školení – jedná-li se o výdaje na školení zaměstnanců na běžnou (rutinní) činnost (jedná-li se o školení typu seznámení s funkcemi a vazbami dodávaného majetku pro účely plnění sjednaných požadavků při zkouškách a převzetí dodávky objednatelem, pak jsou tyto výdaje investičního charakteru),
  8. náklady typu maintenance v případě, že neobsahuje služby typu technického zhodnocení (právo na upgrade, právo na nové aktualizace apod.), technická podpora, migrace dat, apod.

Při implementaci NM (informačního systému) se dle názvů jednotlivých etap ve vztahu ke tvorbě pořizovací ceny a momentu zařazení postupuje následovně:

Konstrukce pořizovací ceny v případě implementace informačního systému:

Jednotlivé fáze definice projektu, cílový koncept, realizace, příprava produktivního provozu, produktivní provoz jsou součástí pořizovací ceny majetku, protože jsou celkovou cenou díla. Majetek vzniklý na základě implementační smlouvy zařazujeme jako samostatné inventární číslo v pořizovací ceně odpovídající ceně díla. Moment zařazení je v době, kdy dojde k ekonomickému využívání majetku, což je v případě implementace po dokončení fáze realizace. Fáze příprava produktivního provozu a produktivní provoz se účtuje na navýšení vstupní ceny po akceptaci dokončení těchto fází.

Konstrukce pořizovací ceny v případě kabelového či liniového vedení:

Jednotlivé fáze definice projektu, projektové práce, věcná břemena a realizace jsou součástí pořizovací ceny majetku, protože jsou celkovou cenou díla. Moment zařazení je v době, kdy dojde k ekonomickému využívání majetku, což je v případě kabelového či liniového vedení uvedení do provozu v souladu s legislativou. Věcná břemena, která se nepodaří administrativně vyřešit do tohoto okamžiku, jsou v následujících účetních obdobích vždy zařazována jako navýšení pořizovací ceny již zařazeného a využívaného majetku a to bez ohledu na výši pořizovací ceny věcného břemene.

Shrnutí:

Součást pořizovací ceny: etapa – předprojektové práce, definice projektu, cílový koncept, realizace – po akceptaci fáze realizace dochází k zařazení do majetku.

Navýšení pořizovací ceny majetku: etapa  – příprava produktivního provozu, podpora produktivního provozu – po akceptaci fáze podpora produktivního provozu dochází k navýšení pořizovací (vstupní) ceny majetku – spuštěním WF aktivace majetku v SAP a v něm výběr možnosti navýšení pořizovací ceny.