Po dobrém, nebo po zlém? aneb Výchovný rádce rodiče

  • Home
  • Po dobrém, nebo po zlém? aneb Výchovný rádce rodiče
Po dobrém, nebo po zlém

Když si z porodnice odvážíte malinkatý uzlíček, jste neuvěřitelně šťastní, ale zároveň máte v sobě určité pochybnosti. Zvládnete roli rodiče? Budu dobrý rodič? Neudělám stejné chyby při výchově jako mí rodiče?

Jak malý človíček den po dni roste, začne se plazit, chodit po čtyřech, začínáte jako rodič řešit menší přestupky a poklesky. Jenže jak tyto přestupky řešit? Lehkým plácnutím po ručičce nebo po zadečku, nebo pomůže snad domlouvání? Babo raď, když s Vámi cloumá vztek, neboť vaše ratolest právě rozbila starožitnou vázu po babičce. Musíte se rychle zareagovat a dát jasně najevo, že se rozhodně nehraje fotbal v obýváku, před jídlem se musí umýt ručičky a po jídle zas zoubky. Zároveň nezpůsobit na citlivé dětské dušičce neodvratné škody a přitom si udržet autoritu, být důrazný a působit na dítě výchovně. Nechcete v dítěti vypěstovat odpor či vzdor, který budete o to hůř překonávat.

A to nepíšu o pubertálních dětech, kde se může nezvládnuta výchova tvrdě podepsat na vzájemných vztazích. Je dobré si položit otázku, mám vychovávat po dobrém, nebo po zlém?

Jsem táta ani ne dvouleté holčičky, která si tvrdě prosazuje svou a zkouší hranice, za které může jít. Snažím se  na ni působit výchovně. Věci ji vysvětlovat a odměňujeme ji víc než ji trestáme. Je však často těžký zachovat se ve všech situacích správně, tedy výchovně. Proto jsem hned šáhl po audioknížce v Audiotece.cz od uznávaného dětského psychologa Zdeňka Matejčka. Po dobrém, nebo po zlém? to je oč tu běží.

Odměna a trest jsou ve výchově téže. Korigujeme plácnutím po ruce, domlouvání, chování dítěte. Autor se zamýšlí, proč, kdy a jak máme dát ve výchově svých dětí přednost. Jako první krok na cestě ke správné výchově autor zdůrazňuje porozumění sobě a sama a pochopení dítěte. Pro tatínka a maminku je role rodiče přece jen nová role, se kterou se musí vžít a spolu s dítětem na sebe působí. Je to přirozená interakce. Cesta výchovy je cestou sebepoznáváním.

Audiokniha byla  vydaná nakladatelstvím Portál ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum v roce 2020. Autorem je uznávaný dětský psycholog Zdeněk Matějček, který se zamýšlí nad tím, jak prohřešky dítěte nikoli trestat, ale jak je předvídat a jak jim zabránit. Knihu čte divadelní herec Miroslav Černý.

Publikováno na LaCultura.cz.