Příjmy ze samostatné činnosti

  • Home
  • Příjmy ze samostatné činnosti
Kalkulačka

Příjmem ze samostatné (podnikatelské) činnosti upravuje §7 zákona o dani z příjmů:

  • příjem ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství,
  • příjem ze živnostenského podnikání,
  • příjem z jiného podnikání neuvedeného v písmenech a) a b), ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění,
  • podíl společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti na zisku.

Příjmem ze samostatné činnosti je dále

  • příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem,
  • příjem z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku,
  • příjem z výkonu nezávislého povolání.

Základem daně, respektive dílčím základem daně jsou příjmy výše. O dílčím základě daně hovoříme tehdy, když máte příjem i ze zaměstnání, pronájmu či ostatních příjmů. Příjmy ze samostatné činnosti se snižují o výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení s výjimkou příjmů o kterých budeme později mluvit. Podnikatel, který bude sledovat příjmy a výdaje musí vést rozsáhlejší daňovou evidenci. Je výhodná pro podnikatele, kteří mají větší obchodní majetek, který odepisují, a především pro ty, kteří podnikají ve větším měřítku a nevyplatí se jim být v paušálním režimu ani uplatňovat výdaje % z příjmů.

Pokud vedle podnikání píšete do novin, časopisu, rozhlasu či televize a plynou vám autorské příjmy do 10 000 Kč u jednoho média nemusíte zdaňovat, protože časopis, či magazín má povinnost provést srážku daně. Mluvíme o samostatném základu daně. Za březen máte příjem od časopisu A 5 000 Kč a u časopisu B 9 000 Kč, u novin 11 000 Kč. U časopisu A provede srážku daně ve výši 750 Kč (15 % z 5 000) a vyplatí 4 250 Kč, druhý časopis provede srážku 15 % z 9 000 Kč a na bankovní účet dostanete 7 650 Kč. Noviny vyplatí 11 000 Kč, protože vaše odměna přesáhla 10 000 Kč. Částku 11 000 Kč musíte zdanit sami jako příjem ze samostatné činnosti.

Pokud s podnikám teprve začínáte a podnikáte při práci tak zvažte, zda se nevyplatí uplatnit výdajový paušál, tj. od příjmů odečítáte procentuální výdej a příjmů. Jedna z velkých výhod je, že vedete daňovou evidenci v menším rozsahu. Zajímá vás hlavně příjmy a závazky, vedle můžete vést evidenci další, ale k té v tomto případě nepřihlížíte a slouží čistě jen pro vaše interní potřeby.

Pokud podnikáte v oblasti zemědělství, lesního a vodního hospodářství, tak si můžete uplatnit 80 % z příjmů. Nejvýše si můžete uplatnit výdaje do částky 1 600 000 Kč. To znamená, pokud máte menší statek a k němu hospodářská zvířata a třeba pěstujete brambory, tak pokud máte výnosy 2 miliony, můžete uplatnit výdej 1,6 mil. Kč. Pokud máte příjem 1 milion, výdej je 80 % z 1 milionů tedy 800 tisíc, základ daně je 200 tisíc. Základ daně vynásobíte 15 % sazbou daně a vznikne vám daňová povinnost ve výši 30 tisíc.

Obdobně budete postupovat u živnostenského podnikání, kdy si můžete uplatnit 60 % z příjmů, nejvýše do částky 1 200 000 Kč.

Pokud předmětem podnikání je pronájem majetku, tak můžete uplatnit výdej z 30 % příjmů, nejvýše však lze uplatnit 6 00 000 Kč.

U jiných příjmů je to 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, s výjimkou příjmů podle nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč.

Způsob uplatnění výdajů nelze zpětně měnit. Pokud jako poplatník daně uplatníte výdeje % z příjmů má se za to, že v částce výdajů jsou zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů ze samostatné činnosti.

V životě nastávají situace, kdy se rozhodujete, zda podnikání ukončit či přerušit. Mnoho podnikatelů během pandemie COVID-19 stáli před tímto rozhodnutím. Pak platí, že má na to právo. Musí dorovnat veškeré své dluhy se státními institucemi. Je nutné ukončení či přerušení nahlásit a podat daňové přiznání.

Předmětem daně nejsou příjmy plynoucí z titulu spravedlivého zadostiučinění přiznaného Evropským soudem pro lidská práva ve výši, kterou je Česká republika povinna uhradit, nebo z titulu urovnání záležitosti před Evropským soudem pro lidská práva na základě smíru nebo jednostranného prohlášení vlády ve výši, kterou se Česká republika zavázala uhradit. Dále příjmy získané nabytím akcií podle zákona upravujícího podmínky převodu majetku státu na jiné osoby. Účelové dotace ze státního rozpočtu,