Psychologie zdraví

  • Home
  • Psychologie zdraví
Psychologie zdraví

Oblast zdraví stejně jako mnoho našich čtenářů mě zajímá. Být zdravý v dnešní době není jednoduché. Co to vlastně být zdraví znamená? Je to jak se cítím? Jak funguje mé tělo? Byť mi už dávno není dvacet stále se na dvacet cítím. Přitom dnes mi trvalo déle než jsem protáhl své ztuhlé tělo. Tíží mne vyšší cholesterol, mé MBI index není ideální, jako manažer trávím více času u notebooku daleko více než bych chtěl a mám více stresu nežli by bylo zdrávo. Na druhou stranu mám skvělé rodinné zázemí, podnikám výlety, jsem aktivní člověk.

Na celistvé zdraví působí mnoho aspektů. Začínaje začínaje samotnou biologií člověka přes stres, spiritualitu, kvalitu ovzduší, vody, mobility konče. Proto ideálním lékařem je typ doktora House. Neléčí se pouze symptom, ale důvod a ten důvod je zapotřebí najít. Stav těla (soma) je ovlivněn duší (psyché).  Proto je žádoucí, aby se lékař zeptal pacienta na jeho život, ekonomickou, rodinnou situaci. Na starosti, které ho tíží. Cílem léčby je najít zdroj obtíží a obnovit rovnováhu.

Jsem rád, že nakladatelství Grada vydala titul Psychologie zdraví s podtitulem Biologické, psychosociální, digitální a spirituální aspekty. Vítám, že lékaři se zabývají celistvému pohledu na zdraví.  Protože zdraví není jen zdraví těla či ducha. Zdraví je o rovnováze člověka a jeho okolí.  Každý den na nás působí mnoho vlivů. Některé vlivy jsou slabší, jiné silnější. Co se zdravím dokáže udělat úmrtí milovaného člověka.

Publikaci jsem s velkým zájmem přečetl, protože se věnuje specifickými problémy dětského pacienta. Který rodič neslyšel od dítěte, že ho bolí bříško, přitom nic špatného nesnědlo. Úvodním citátem v  kapitole 6 Dětský pacient, rodinný kontext nemoci a zdraví je všeříkající citát Václava Havla:

„Dítě, když se narodí, umí všechno, ale musí to zapomenout, aby s námi mohlo žít“

Co dodat. Chtěl jsem napsat chytřejší recenzi na tuto odbornou publikaci, která je napsaná čtivě, srozumitelně i pro laického čtenáře.  Čtenář by si měl odnést, že pro skutečné zdraví je důležitá rovnováha. Jakýkoliv stres nám může ublížit, ale nejen nám. Takový rozvod není náročný jen pro partnery, ale především pro jejich okolí, především pro děti. Žijme život v rovnováze, všeho moc škodí.

Kniha má celkem 552 stran, čistého textu 412 stran. 87 stran tvoří seznam použitých zdrojů a literatury což je téměř 16 % obsahu knihy. Chápu, že je důležité podložit informace uvedené v textu zdrojem a přiznat původnímu autorovi jeho zásluhu, ale co takhle používat QR kód? Pokud by si čtenář rád zalistoval ve zdroji může použít QR kód a seznam mu vyjede. Ušetříme nejen papír, ale i místo v tašce :).

Publikace je kolektivním dílem. Hlavními autorkami publikace jsou klinická psycholožka Leona Jochmannová a psycholožka Tereza Kimplová. Obě dvě dámy působí i jako vysokoškolské pedagožky. Leona Jochmanová jako katedře psychologie FF Univerzity Palackého v Olomouci, kde se zabývá problematiky traumat, poruch attachmentu  a distančních forem odborné péče v psychosociálních oborech. Tereza Kimplová působí na pozici vedoucí katedry pedagogické a školní psychologie PdF OU v Ostravě.

Publikováno Psychologie zdraví | LaCultura.cz