Rozpojené státy

  • Home
  • Rozpojené státy

Spojené státy jsou vysněná destinace miliónů lidí, migrantů, kteří věří v lepší život. USA jsou stále synonymem svobody, ekonomické nezávislosti, zázraku a možnosti žít americký sen. Žít ve velkém bílém domě na bohatém předměstí New Yorku, Bostonu, Philadelphie. U domu mít silný mustang, pro manželku Volvo. Pracovat pro mezinárodní firmu či být pánem ve vlastní firmě. Být členem golfového klubu. Na ruce mít hodinky značky Rolex a žít skvělý život s krásnou dívkou a s dětmi.

Takhle by vypadal můj americký sen, který bych snil v době komunismu. Toulal bych se v myšlenkách po bulvárech New Yorku, poslouchal Bon Joviho, cpal se hamburgerem a vydal bych se stopem po státech. Obdobný sen snilo a stále sní mnoho lidí, kteří se snaží v nafukovacím člunu se dostat z Kuby na Floridu či přelézt zeď na hranicích s Mexikem.  Jaké jsou skutečné Spojené státy? Opravdu žijí americký sen všichni obyvatelé USA nebo je tento sen jen pro hrstku vyvolených?

USA je země migrantů, kteří hledali útočiště před útlakem, nesvobodou, hledajíc nové příležitosti, šťastnější budoucnost. Mnozí uspěli, mnozí ne. Pro mnohé je synonymem Los Angeles a monumentální nápis HOLLYWOOD na jižním svahu Mount Lee. Filmová továrna na sen, která ovlivňuje myšlení a kulturu takřka sto let. Jenže vedle lesku pozlátka, vedle luxusních čtvrtí jako Beverly Hills, je zde neuvěřitelná bída. Ve stínu mrakodrapů žebrají bezdomovci. Americká společnost je mimořádně rozdělena. Multikulturní liberální velkoměsta versus konzervativní venkov, bohatí a chudí, černí a bílí, republikáni a demokrati. Propasti nejen v myslích, ale i v reálném světě jsou obrovské.

Moderátor České televize Martin Řezníček velmi trefně nazval svou knihu Rozpojené státy. Martin byl v letech 2012–2017 zahraniční zpravodaj České televize v USA. Během těchto let natočil bezpočet zajímavých reportážích. Nezaujatým pohledem popisuje kontroverze Spojených států.  Vzpomíná na nejhorší hromadné střelby v dějinách USA v Las Vegas, střelbu v gay klubu v Orlandu, mrtvé děti ve školách, rasové nepokoje, svržení konfederačních památníků.

Martin Řezníček exceloval svými chytrými reportážemi, které přinášely neobyčejné příběhy obyčejných lidí, ale i velkých politiků, byznysmenů. Věnoval se i Čechům, kteří se usadili za velkou louží. Jejich příběhy jsou silné. Kim Novak byla v padesátých a šedesátých letech hollywoodská star. Vrchol její kariéry byl horor Vertigo od samotného mistra hororu Alfreda Hitchocka. Dobrovolně se stáhla, mohla točit ty nejlepší filmy, přesto se rozhodla odejít ze scény. Jejími předky byly Češi a hrdě se k nim hlásí, stejně jako mnozí obyvatelé Chicaga a jiných koutů USA, kde se usadili našinci.

Amerika je neuvěřitelná země. Lidé různého vyznání, rasy, politického přesvědčení a národnosti doslova z ničeho společně vybudovali nejsilnější demokratický stát, který teď prochází silnou krizí. Američané už Americe nerozumí. Ztratili víru v lepší budoucnost. Zapomněli na své sousedy, zapomněli na to, že lidé můžou mít jiný světonázor.  Zvolení Donalda Trumpa byl krutý šok. Jak mohl vyhrát! Trump vsadil na outsidery, na nezaměstnané bílé, ale i Hispánce. Lidi, kteří žijí v bídě, a přesto sní svůj americký sen. Chtějí, aby Amerika byla zas velká! Chtějí zažít zlaté časy blahobytu, práce. Chtějí získat zpět svou zemi, svůj život. Trump uzavírá jednu éru Ameriky.

Nastává snad pouze meziobdobí, ve kterém Amerika hledá svou novou cestu. Reviduje svou minulost, hledá svou budoucnost. Přepisuje a vykládá zcela jinak dějiny. Pnutí v americké společnosti je obrovské. Praská. Dlouho protlačený vztek a beznaděj Afroameričanů graduje. Dlouho privilegování běloši ztrácí půdu pod nohama. Ztrácí svůj status, své výhody oproti menšině. Země otců zakladatelů prochází možná nejhlubší krizí od dob Velké krize.

Audiokniha Rozpojené státy je prostě skvělá. Živé, barvité reportáže výborného novináře posluchače vtahují do děje. Budí emoce. Přináší nám dnešní Ameriku, kterou nepoznáváme.

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz
logo, zdroj:www.audioteka.cz
Publikováno na LaCultura.cz.