Sapiens

Sapines

Audiokniha Sapiens – Stručné dějiny lidstva je mimořádně zajímává kniha, která mě nutila k zamyšlení nad sebou a nad vlastní rasou. Dějiny Homo sapiens sapiens neboli člověk moudrý jsou dějiny genocidy.

Genocidu nepáchali jen Němci na Židech, Turci na Arménech, Islámský stát na Jezídech. Člověk systematicky a úmyslně vyvražďuje vše, co mu přijde pod ruku. Jsme největší predátoři, kteří kdy chodili po planetě Zemi. Kde se na nás hrabe nějaký tyrannosaurus rex, který zabíjel jen pro potravu. My zabíjíme, protože se nám něco, někdo nelíbí. Můžete být vyhlazen pro jakoukoliv jinakost, abychom opanovali a vládli.

Jako živočich homo sapiens sapiens jsme relativně mladý druh. Vedle nás žili bratři a sestry homo sapiens neanderthalensis či homo erectus, než jsme je pravděpodobně vyhladili. Přitom se jednalo o jedince daleko silnější než my. Každý zdravý šimpanz by nás dokázal roztrhat, a přitom pány světu nejsou fyzicky silnější a větší druhy. Pánem tvorstva je silově slabý jedinec. Jsme slabí jako ovce, ale jsme mimořádně výkonné vraždicí ovečky. Pozor na nás.

Bůhví co se honilo hlavou šavlozubým kočkám a australským vačnatovým lvům, když proti ním vyrazil člověk se zbraní v ruce. Možná si řekl: „Tuhle sváču ještě neznám“. Svačina ho nakonec udolala a  zabila. Je vysoce pravděpodobné, že člověk stojí za vyhynutím australské megafauny a naprosté likvidace amerických velbloudů, lvů, mamutů, obrovských lenochodů. Člověk za posledních sto tisíc let stojí za vymřením naprosté většiny živočichů. Jsme pohromou, rakovinou Země.

Inu nic hezkého nás taky nečeká. Jsem na sebe a na svůj druh pěkně rozzlobený.

Zpátky ke knize, jejíž autorem je izraelský historik Yuval Noah Harari. Harari vypraví z makrohistorického hlediska stvoření vrcholného predátora. Příběh začíná před dvěma miliony let kdesi v Africe, kde bezvýznamný lidoop získal větší mozek a vědomí a ovládl celou planetu. Pokládá znepokojivé otázky. Co potomkům tohoto lidoopa pomohlo opanovat svět? Je to schopnost vzájemné spolupráce či bestie v nás?

Autor nás provází přes první počátky, přes velké dějinné zlomy jako bylo zemědělství, vznik prvních impérií, peněz, zbraní. Co nás čeká, když žijeme v naprostém luxusu? Čím se lépe máme, tím naše tělesné schránky chřadnou. Jak velkou daň zaplatíme? Přežijeme vůbec sami sebe?

Jsou položeny mimořádně znepokojivé otázky, ze kterých mě mrazí. Od vydání knihy uplynulo 8 let, ale nic neztratila na svém poselství. Jsme nelítostný tvor, který si nezaslouží smilování. Neboť jako stádo smilování neznámé.

Kniha má čtyři celky. První část (celek první a druhý) je naprosto excelentní. Stěží člověk se odtrhne od poslechu, neboť je to o začátku lidstva na úsvitů známých dějin. Kdyby Harari zde skončil, udělal by dobře. Byla by to fenomenální kniha. Druhá část knihy rychle ztrácí tempo a zabývá se náboženstvím, které se snaží zasadit do souvislostí našich dějin a finále patří budoucnosti našeho rodu.

Pro mě je to skvělá kniha. Škoda, že autor neskončil dříve a trošku zabředl do náboženských témat. Bylo pro mě fascinující poslouchat, jaké byly dopady příchodu lidí na faunu a flóru. O jakou rozmanitost jsme se připravili. Mohli vedle nás existovat Neadrtálci, gigantičtí lenochodi. To by byla teprve zkouška našeho charakteru.

Audioknihu skvěle namluvil Luboš Ondráček.

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz