Šarlatán

Šarlatán

Osudy lidí, kteří tady byli před námi, už dávno odvál čas.  Zdálo by se, že na neobyčejného lidového léčitele Jana Mikoláška se zapomnělo. Přece od jeho smrti uplynulo přes 50 let. Je to dlouhá doba na to, aby člověk zapomněl. O to víc, že jeho jméno komunistický režim poplival a pošlapal. Komunistický režim Jana Mikoláška zničil. Přitom dlouhá léta léčil a pomohl od bolesti statisícům lidí. Říká se, že za dlouhou léčitelskou kariéru pomohl od bolesti a trápení na pěti milionům lidem.

Životopisné drama homosexuálního léčitele slavných osobností, který byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu, je skvělým motivem na celovečerní film. Bylinkář, který léčil prvorepublikové politiky, továrníky Ringhoffery (kdo dnes zná tento významný podnikatelský rod?), umělecké velikány jako Maxe Švabinského, Sašu Rašilova či Olgu Scheinpflugovou. Jan nedělal rozdíly mezi prostým, chudým rolníkem či dělníkem a pohlaváry jako Martin Bormann, třetí muž třetí říše, či budoucím dělnickým prezidentem Antonínem Zápotockým. Neboť platí, co je dobré pro jednoho papaláše, bude dobrého i pro druhého papaláše. Jan Mikolášek zachránil budoucímu socialistickému prezidentovi nohu, kterou napadla sněť a hrozila amputace nohy.  Neobyčejný příběh léčitele natočila pod názvem Šarlatán polská režisérka Agnieszka Holland na základě výborného scénáře Marka Epsteina. Film Šarlatán byl nejlepší film roku 2020 a na Českém lvu obdržel ocenění.

Proč pro název filmu byl vybrán Šarlatán? Proč ne léčitel, svatý muž, bylinkář? Nad Janem Mikuláškem drželo ochranou ruku spoustu mocných lidí, kterým pomohl od nemoci. Ochrana skončila smrtí prezidenta Zápotockého. V očích nového prezidenta Antonína Novotného to byl nebezpečný šarlatán, kterého je třeba zlikvidovat. Přeci bylinkář je šarlatán, který se obohacuje na pracujícím lidu! Vozil si prdel v americkém vozu značky HUDSON, bydlel v obrovské buržoazní vile v Jenštejně a měl na kontě miliony korun. Navíc se proslýchalo, že není zcela normální. Prý je homosexuál. Tvrdá dělnická pěst musí udeřit na nepřítele státu! Štvavá kampaň ničila reputaci zázračného léčitele. Kampaň vyvrcholila soudem a následným odsouzení za krácení daně a korupci. Dostal pět let žaláře a přišel o veškerý svůj majetek. Ještě před pár lety před svým odsouzením by jako trest dostal oprátku. Po propuštění už nikoho neléil a v chudobě umřel.

Knihu Šarlatán napsal Josef Klíma podle původního scénáře Marka Epstaina. Filmový příběh Šarlatán vznikl podle skutečné osobě lidového léčitele, na kterého se obraceli desítky tisíc lidí s prosbou o pomoc. Pomocí moče dokázal diagnostikovat choroby a pomocí bylin je pak léčit. Jeho věhlas byl obrovský. Filmový Jan Mikulášek byl upraven pro potřebu filmu. Autoři však s jeho životem pracují volněji. Kdoví, zda popravil svého kamaráda za první světové války, kdo ví, zda byl opravdu homosexuál. V té době homosexualita byla trestným činem. Byl to neobyčejný muž, který miloval přírodu a rád pomáhal lidem. Měl dar léčit. Měl prokletí, neboť věděl, kdy lidi umřou. Filmový Jan není čistý hrdina, má v sobě temnou stranu. Svému spolupracovníkovi Františkovi nařídí, aby své těhotné ženě dal bylinky, které způsobí potrat. Opravdu by byl skutečný Jan schopný zabít nenarozený plod? Skutečně byl chorobně žárlivý? Film byl natočený, aby se líbil nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Boj dobra se zlem v duší člověka obdarovaného darem uzdravování. Láska mezi dvěma muži. Vykonstruované obvinění z dvojnásobné vraždy.

Kniha, potažmo audiokniha, mě dostala. Film se mi líbil, ale audiokniha přeci o něco více. V hlavě se mi odehrál příběh dobrého člověka, který bojoval nejen s démony ve své duši, ale i v duších lidí.

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz
logo, zdroj:www.audioteka.cz
Publikováno na LaCultura.cz.