Statutárním orgánem společnosti s ručením omezení je jednatel či jednatelé. Pokud jsou dva a více jednatelů, tak se jedná o sbor jednatelů či častější radu jednatelů. Musí být dohodnuto, jakým způsobem jednatelé jednají, zda společně či samostatně, a to ve společenské smlouvě. Jedná se o výkonný orgán společnosti, který zastupuje společnost. Jednatelé především obchodně vedou společnost. Jednatel musí splňovat základní požadavky, a to plná svéprávnost, nesmí být v úpadku, bezúhonný, a především z pohledu živnostenského zákona neexistuje překážka v provozování živnosti. Právě jednatel by měl být nositel živnostenského oprávnění za společnost. Přece byste nechtěli, aby společnost vedl nesvéprávný kriminálník a podvodník, který je v insolvenci. Jednatel obchodně řídí společnost a má mnoho povinností, které mu zadává zákon, společenská smlouva a především majitelé. Majitelé ukládají jednateli cíle, podle kterých je dále obměňován. Mezi základní povinnosti jednatele patří:
- zajistí vedení seznamu společníků,
- měnit společenskou smlouvu v návaznosti na rozhodnutí valné hromady,
- vypracovávat aktuální znění společenské smlouvy, a to ukládat do sbírky listin obchodního rejstříku,
- poskytovat společníkům a jejich zástupcům informace týkající se společnosti,
- v souladu se zákonem a společenskou smlouvou svolávat valnou hromadu společnosti a účastnit se valné hromady společnosti.
Jednatel musí postupovat s péčí řádného hospodáře. Zákon výslovně stanoví, že povinnost postupovat s péčí řádného hospodáře zahrnuje povinnost loajality a postupovat s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Jádrem loajality je zákaz obohatit se na úkor společnosti. Ve zkratce jednatel nesmí zneužívat majetek společnosti, využívat interní informace pro svůj prospěch, ale nesmí využívat obchodní příležitosti a získání prospěchu od třetí osoby. Pokud jednatel není loajální, má valná hromada několik nástrojů jako jednatele potrestat. Logické je jeho odvolání a v nejhorším případě ho vyzvat k náhradě škody.