Tělo sčítá rány

  • Home
  • Tělo sčítá rány
Tělo sčítá rány

Každý z nás nese svůj kříž. Někteří dostanou v životě naloženo daleko více než jiní. Duše a tělo se pod touto tíhou lámou a potřebují pomoct. Tíha prožitých traumat nedopadá pouze na oběť, ale i na její nejbližší, na viníka a  jeho okolí. V audioknize od profesora psychologie Bessela van der Kolka Tělo sčítá rány s podtitulem Jak trauma dopadá na naši mysl i zdraví a jak se z něj léčit naleznete mnoho silných příběhů lidí. Flashbacky obětí, ale i často viníků, kteří se neustále dostávají do minulosti, do traumata, kterému byli vystaveni.

Velmi silný je příběh veterána z Vietnamu, který se po válce stal právníkem, oženil se a měl děti. Zdálo by se, že se úspěšně zařadil do společnosti. Bohužel tomu tak není. Prožité válečné trauma ho stále pronásleduje a sužuje nejen jeho tělo a mysl, ale především má obrovské dopady na jeho rodinu, která se ho bojí.

Jako mladý velitel čety ztratil během pár sekund všechny své muže. Mezi padlými byl i jeho nejlepší kamarád ve zbrani, se kterým sdílel vše od snů až po ponožky. Útok Vietkongu ze zálohy vše změnil. Všichni muži z  jeho čety byli buď mrtví nebo těžce zranění. Vztek nad smrtí jeho druhů vyvrcholil nesmyslnou pomstou na nevinných. Tato událost ho pronásleduje. V záchvatu vzteku zabil neozbrojeného rolníka, děti a mladou ženu brutálně znásilnil. Jak se teď může podívat na svou ženu, na své děti? Když jinou rodinu tak těžce poznamenal? Výbuchy vzteku, agresivity nevymizely a on se každé ráno probouzí s šílenou hanbou a se strachem, aby neublížil vlastní rodině.

Ve válce se dějí hrůzné věci. Je snadné tohoto muže odsoudit jako sprostého vraha, ale zachovali bychom se v daný okamžik jinak? Žije ve vlastním žaláři, kde se jeho duše mučí. Uvnitř je emočně prázdný, s výbuchy nekontrolovaného vzteku, a to člověka děsí ještě více. Většina veteránů utápí své problémy v alkoholu. Ti úspěšnější to ustojí a žijí relativně normálním životem, ale své trápení nesou dále.

Prožité trauma člověka ovlivňuje životy jeho nejbližších. Není v silách traumatizovaného člověka, aby vše zvládl bez pomoci. Bohužel nejčastější pomoc spočívá ve psychofarmakách, ze kterých se stal neuvěřitelně výnosný byznys. V horším případě se traumatizované sexuálně zneužívané ženy dočkají pomoci v podobě elektrických šoků. Opravdu má takto vypadat odborná lékařská pomoc pro trpící?

Posttraumatická porucha je léčitelná i jinak. O tom, jak jinak léčit, píše profesor psychologie van der Kolk ve své excelentní knize. Opírá se o výsledky nejnovějších poznatků a výzkumu v oblasti terapie. Já doufám, že moderní léčba posttraumatické poruchy nebude zcela postavená na otupujících lécích, ale na práci s duší člověka.

Audioknihu čte Tomáš Voženílek. Audiokniha je určena snad všem, neboť každý z nás má své trauma a trápení. Někteří z nás potřebují více pomoci. Tato kniha by mohla čtenáři pomoct najít nadějnou cestu k lepšímu a plnějšímu životu.

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz

Zdroj: Tělo sčítá rány | LaCultura.cz