Vytrvalost

Vytrvalost

Máme rádi les ve Staré Boleslavi, ve kterém trénoval náš nejúspěšnější sportovec Emil Zátopek. Nádherný listnatý les stále lákánejen  běžce, ale i maminky s kočárky, vyběhnout a užít si radost z pohybu. Jako by lesy šeptaly: „Přidej, přidej!“ Občas jsem si říkal, co fenomenální „České lokomotivě“ běželo hlavou, když tvrdě trénoval na závody.

Emil Zátopek byl fenomenální sportovec, kterého v padesátých a v šedesátých let miloval celý svět. Byl neuvěřitelně autentický a přátelský. Fanoušci ho milovali. Celé stadiony jednotně zvolávaly: „Zátopek! Zátopek! Zátopek!“. Česká mašina svým stylem trénování inspirovala tisíce následovníků. Emil Zátopek vítězil. V roce 1952 se stal legendou, když na olympijských hrách v Helsinkách zvítězil v běhu na trati 5 a 10 kilometrů a v maratonu.

Dosud Emila nikdo nepřekonal. Vítězný, nepřekonatelný, obrovský showman, pan běžec, hrdina, voják. Hold mimořádnému člověku vzdal anglický novinář Rick Broadbent v knize Vytrvalost – Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka. Je to skvělá biografie o vzestupu chudého kluka z Kopřivnice, kterého táta řezal k olympijskému vítězi a miláčkovi publika. Je to příběh o těžkém pádu člověka, který mnoho ztratil a téměř byl doma zapomenut.

Kniha vypráví příběhy nejen Emila a Dany Zátopkové, ale i jejich přátel, kolegů a soupeřů.  Lidské osudy jsou velmi dobře zasazeny do dobových reálií. Velmi tragický je příběh jediného Emilova trenéra, Jana Haluzy, který byl brutálně mučen, vězněn a celý život perzekuován. Zůstal rovným chlapem, křesťanem.  Doba, ve které Emil působil, byla velmi krutá.

Emil Zátopek se svou ženou Danou Zátopkovou tvořili zlatý olympijský pár, který byl v padesátých a v šedesátých letech vzorem nejen pro Čechy, ale takřka pro celý svět. Tvořili šťastný socialistický pár, který spolu trénoval, prožíval životní vítězství a prohry. Především Emil se nechával zneužívat režimem k jeho propagaci. Těžko mu to vyčítat. Čekal by ho těžký život jeho učitele Jana Haluzy.

Přesto okupace sovětských vojsk ho zlomila. Bojoval za socialismus s lidskou tváří, bojoval za Československo bez okupantů. Za svůj odpor byl postupně odejit z veřejného života, vyhozen z armády. Z velkého vzoru se stal třídní nepřítel.

Po sametové revoluci se Emil a Dana zapojili do veřejného životě. Přednášeli na školách, jejich jméno bylo očištěno. Dvacet let jim však nikdo nevrátí, ani čtyřicet let Janovi.

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz

Zdroj: Vytrvalost | LaCultura.cz