Řekněme, že do své společnosti vkládáte 100 tisíc Kč, a to převodem peněz na podnikatelský běžný účet. Zmíněných 100 tis. Kč představuje vlastní kapitál, tedy vlastní zdroj. Zároveň peníze na běžném účtu je aktivum. Nakoupíte zboží za 50 tis. Kč. Pasivum se nezmění, jen přesunete peníze z běžného účtu na zboží. Aktiva a pasiva se stále rozumí. Přijde den D a zákazník si od Vás koupí zboží za 70 tis. Kč.
Znamená to, že stav zásob bude 0, ale stav na běžném účtu bude 120 tis (k 50 tisícům přidáte 70 tis). Naroste majetek o 70 tis a je to váš výnosy, oproti nákladům na spotřebu zboží ve výši 50 tisíc. 70 tis výnosů – 50 tis nákladů je 20 zisku. Tento zisk je nárůst zdroje financování.
Od banky si vezmete úvěr ve výši 100 tisíc na rozvoj podnikání. Čerpání úvěru je závazek vůči bance, který jednou budete muset zaplatit. 100 tisíc je zároveň vaším aktivem, kterým můžete disponovat pro business. Bilance majetku a pasiv je vyrovnána. Na fakturu si zakoupíte zboží v hodnotě 50 tisíc. Faktura představuje závazek vůči dodavateli, růst pasiv. Na druhou stranu pořízení zboží znamená nárůst aktiv. Podvojný zápis právě představuje vyrovnávání bilance mezi aktivy a pasivy, výnosy jako nárůstu majetku a náklady jako jeho poklesu. Rozdíl mezi výnosy a náklady se zaznamenává ve vlastním kapitále. Účetnictví má rub a má líc, a proto Vám nabízí tolik informací. Mnozí podnikatelé tvrdí, že stačí pohled na účet, aby věděli, jak se jim daří. Po stránce cash mají pravdu. Podívám se na účet a vidím, jak jsem na tom s likvidností, která je v podnikání opravdu důležitá. Bohužel pokud máte účetní zisky, ale zákazníci neplatí můžete se dostat do vážných problémů, a dokonce i skončit v likvidaci. Je důležité pracovat jak s náklady a výnosy, tak příjmy peněz a výdeji peněz. Náklady jsou úbytkem majetku jako je prodej zboží, dlouhodobého majetku či spotřeba energií a služeb. Výdej je úbytek peněžních prostředků v pokladně a na bankovních účtů z důvodu platby za spotřebované služby, energie (tedy nákupy), ale i za nákup nového majetku tedy investic. Výnosy představují nárůst aktiv, tím, že obchodujeme, prodáváme zboží. Snažíme se, aby výnosy z prodeje zboží, výrobku či služeb byly vyšší než náklady, které jsme vynaložili k tomu, abychom prodali zboží, výrobky či služby. Příjem pak spočívá v zaplacení našich výnosů.
Sledování výnosů a nákladů je stejné důležité jako sledování finančních toků.