Zdravá střeva

  • Home
  • Zdravá střeva

Život na této planetě je fascinující. Náhoda dala vzniknout neuvěřitelnému množství organismu a na pomyslném vrcholném stupínku stojí homo sapiens sapiens, člověk moudrý. Považujeme se za vrchol evoluce, než se rozhodne evoluce, že je na čase všechno změnit. Jak tomu bylo už v historii Země několikrát. Člověk se považuje za celistvý, jednotný organismus.

Baktérie a viry jsou díky současné pandemii fuj. Přitom v našich střevech máme větší počet mikrobů, než kolik má naše tělo buněk. Umíte si představit, že naše tělo kromě obydlí naší duše sdílí i miliardy bakterií a jiných mikrobů, které tvoří podstatnou části váhy lidského těla?

Zdá se to neuvěřitelné, ale uzavřeli jsme velmi výhodný pakt se symbiotickými mikroby, které nám pomáhají přežívat a být na vrcholu žebříčku evoluce. Člověk se postará o příjem potravy, ony se postarají, aby se potrava rozložila a samozřejmě si ponechají odměnu v podobě stravy. Jsme si užiteční. Pomáhají nám v boji proti jiným zlým mikrobům. Pokud je partnerství v rovnováze, člověk i jeho mikrobiota žijí v klidu a míru.

Uhodnete, jaký názor na všechny šmakulády, smažené jídla, fastfoody a prázdné kalorie mají naší kolegové, kteří obývají naše útroby? Správně, moc šťastní nejsou. Hodně z nich si sbalilo baťůžky a v ranní stolicí nás opustili. Ve střevech nám chybí třetina zdravé mikrobioty. Celou situaci navíc komplikují porody císařským řezem, nedostatečná délka kojení a posedlost hygienou. Výsledkem je větší množství autoimunních onemocnění, alergií, rakovin a dalších onemocnění včetně epidemie obezity. Člověk vychýlil nejen rovnováhu ve vnějších ekosystémech, ale dobrovolně hodil bombu do svých střev, která vybouchla. Bum!

Výsledkem je, že naše střeva nejsou zdravá. Imunita dostává pěkně nafrak. Imunita ztrácí orientaci v tom, kdo je přítel a kdo nepřítel. Odstavili jsme si naši obranyschopnost. A může být hůř. Je na čase se zajímat o svou mikrobiotu, která sídli v našich střevech. Zajímejte se o své kámoše, bude vám lépe. Právě oni zásadně ovlivňují, zda jsme nemocní, nebo zdraví, štíhlí, nebo obézní, dobře naladění, nebo náladoví. Vinou změny našeho jídelníčku, nadužívání antibiotik, všudypřítomné dezinfekce a vůbec omezeného přístupu ke „špíně“ zahrad a lesů však stojí naše mikrobiota na prahu vyhynutí. To není rozhodně dobrá zpráva. Užívejte si života.

Stačí málo – zbytečně nejíst antibiotika, nekupovat likvidátory baktérií, nejíst průmyslově vyrobené potraviny. Zpátky na stromy!

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz
logo, zdroj:www.audioteka.cz
Publikováno na LaCultura.cz.