Účetnictví i daňová evidence jsou hlavním zdrojem informací pro rozhodování široké skupině ekonomických uživatelů, a to nejen uvnitř start-upu, mikrofirem, ale především vně společnosti. Představte si situaci, že budete žádat o podporu investora či poskytnutí úvěru banky. Copak jim předložíte? V první řádě to budou účetní výkazy, rozvaha a výsledovka, přehled o finančních tocích (cash flow) a přílohu a podnikatelé vedoucí daňovou evidenci budou překládat daňové přiznání, popřípadě vybrané podklady z jejich daňové evidence. Výkazy o Vašem podnikání dokážou říct více, než si myslíte. Informace z účetních výkazů slouží jako vstup pro podrobnější analýzy vašeho podnikání a finančního řízení. Nejčastěji se osazují čísla z účetní závěrky do rozličných poměrových ukazatelů, kteří by měli ukázat kondici společnosti a mnohdy nad nimi stojí i rozhodnutí, zda vám banky poskytne či neposkytne úvěr.
Obraz reality je zobrazen v účetnictví. Mnoho autorů uvádí, že účetnictví představuje “zrcadlo”, kde se střetává svět firmy se světem různých záměrů, vlivů a aspektů. Účetnictví je faktické zrcadlo skutečnosti a podklad pro plánování. Proto controlling firem používá účetní data pro další plánování a tvorbu očekávaných skutečnosti potažmo se vytváří podnikatelský plán na další roky s promítnutím obchodních cílů na další období. Promítá se zde vnímání managementu, kde společnost bude za pět měsíců, za rok, za dva, za pět let. Tyto plány zachycují budoucnost a pro další vývoj společnosti jsou důležité. I tyto podklady bude po Vás případný investor či banka požadovat, neboť je podrobí zkoumání. Proto je důležité znát základní účetní pojmy, vyznat se ve svém účetnictví, byť je bude vést externí účetní. Účetnictví vypovídá o vás a o vaší firmě hodně. Účetnictví neslouží pouze pro stanovení daňové povinnosti, ale především pro řízení společnosti.
Koho bude vaše účetnictví hodně zajímat bude finanční úřad. Pro zjištění základu daně se vychází z výsledku hospodaření (zisku či ztráty). V případě daňové evidence se vychází z rozdílu mezi příjmy a výdaji. Následně se tento základ transformuje na daňový základ daně, ze kterého se vypočte daň. Vedle finančního úřadu to budou i ostatní statní úřady jako sociální zabezpečení, zdravotní pojišťovny, celní úřad, český statistický úřad.
O finančních institucích jsme už mluvili, že je bude zajímat vaše účetnictví či daňová evidence, aby mohli posoudit vaši bonitu, úvěruschopnost. Mezi uživatele budou i potenciální i současní obchodní partneři. I je zajímá, jak prosperujete. Obchodovali byste s firmou, která je na pokraji vstupu do likvidace? Svěřili byste ji peníze na materiál či zboží? V Česku stále mnoho firem nezveřejňuje výsledky. Bohužel je stále v nás strach, že by nám jiní záviděli. Zveřejňování je důležité, neboť obsahuje důležité informace o vašem partnerovi. Víte, s kým jednáte a můžete vycházet daleko více vstříc nebo být opatrnější.
Podnikatelé sledují své zájmy, a proto nepřímo i přímo ovlivňují výsledky své firmy. Pokud budete daňově optimalizovat za cílem platit na daních co nejméně, budete se snažit mít výsledek hospodaření co nejnižší. Některé firmy jdou do extrému a vykážou ztrátu. Pokud budete mít ztrátu a budete potřebovat peníze na potřebné investice může vás banka odmítnout, jako rizikovou společnost. Proto některé společnosti se snaží vylepšovat své účetnictví a svá vnitřní pravidla nastavovat tak, aby dosáhly svých cílů. Stejně jako manažeři akciových firem se snaží maximalizovat zisk pro své akcionáře, tak vlastník nepotřebuje dosahovat uměle zisků, protože svou firmu vede sám.
Účetnictví by mělo věrně zobrazovat realitu společnosti nejen kvůli tomu, že to říká zákon. Především je důležité, abyste měli nezkreslené účetnictví a mohli se podle něj rozhodovat. Vyvarujte se vedení stínového účetnictví. Buďte férový nejen k okolnímu světu, ale hlavně sami k sobě.