Lean Canvas

startup

Než se do všeho pustíte, nezapomeňte si připravit podnikatelský plán. Není třeba vypisovat dlouhé eseje o vašem podnikání, plány, popisy procesů. Podnikání je neustálý proces učení se a reagování na změny. Svůj podnikatelský plán je třeba čas od času oprášit. Podnikatelský plán nemusíte sepisovat, ale není od věci zformulovat své myšlenky na papír.

Jedním z nejznámějších podnikatelských plánů, který je vhodný pro startup a nové projekty je Lean canvas, který pomáhá rychle utřídit myšlenky a pomáhá s realizací. Hodně oblíbený je v IT při tvorbě aplikací, softwarů. Jeho velikou výhodou je jednoduchost, protože je to jednostránkový podnikatelský plán, který byste měli mít hotový do 15 minut.

Základem Lean canvas je šablona, kde jsou rozloženy jednotlivé oblastí – zákazníci, problém, řešení, jedinečnost řešení, zdroje příjmů, struktura nákladů, distribuční kanály, jak měřit úspěch. Podnikatele jasně daná struktura vede k vyplnění, tak aby na nic nezapomněl, aby znal svého zákazníka, uživatele, náklady a finance, a především věděl co chce nabízet a jak to nabízet. Co je na Lean canvas nejlepší, že můžete kdykoliv tento plán předělat podle postupné realizace podnikatelského záměru.

Na internetu naleznete mnoho šablon Lean canvas, vyberte si, který se vám líbí a směle do toho. Jsou i aplikace. Co by mělo zůstat stejný jsou oblasti šablony.

Problém – podnikatel řeší problémy svých zákazníků a to tím, že poskytuje služby nebo výrobky. Produkt by prostě měl řešit určitou potřebu svých zákazníků. Samozřejmě problém už někdo se snažil řešit, existují variantní řešení. Pokud neexistuje žádné variantní řešení, tedy žádná konkurence, tak jste narazili na zlatou žílu anebo na problém, který nikdo nepotřebuje řešit.

Řešení – do této oblasti je důležité vypsat, jaké problémy váš startup přesně řeší a jak je vyřeší. Pozor na určitou zahleděnost do vlastního řešení. Mějte otevřenou kritickou mysl.

Zákazník – kdo si má koupit váš produkt? Kdo platí?

Uživatel – uživatel nemusí být zákazník. V případě Facebooku uživatel kdokoliv, kdo ho používá. Ale zákazníkem je ten, kdo si u Facebooku zaplatí reklamu. Je nutné identifikovat, kdo je zákazník a kdo uživatel. Od koho dostanete zaplaceno.

Jedinečnost řešení – Podnikatel si musí sám před sebou obhájit, proč zrovna jeho produkt by si měli zákazníci koupit, jaký problém řeší a co navíc přináší zákazníkovi či uživateli.

Zdroje příjmů – podnikatel zde definuje způsob, jak bude na produktu vydělávat. Kolik bude stát jeho služba, produkt. Musí zde odhadnout cenu, za kterou budou zákaznici zaplatit, aby vyřešili svůj problém.

Náklady – podnikatel musí mí hrubý přehled o svých financích, fixních a variabilních nákladech na realizování podnikatelského plánu i odhad, jak dlouho mu finance vydrží, pokud nezačnete vydělávat.

Distribuční kanál – jedna z nejdůležitějších oblastí, možná ta nejdůležitější. Jakým způsobem dá podnikatel vědět, že nabízí službu či produkt. Musí znát svého zákazníka a na základě znalosti svého zákazníka musí zvolit platformu. Poslouchá jeho zákazník rádio? Ne, proč mít reklamu v rádiu? Je to jedna z nejtěžších voleb, které podnikatel dělá. Musí rozhodnout o způsobu prodeje. (sociální sítě, televize, rádio, billboardy, novinky atd.). Můžete mít skvělé řešení problémů, znát svého zákazníka, mít dobře určenou cenotvorbu, ale jakmile zvolíte špatný distribuční kanál, vše může přijít vniveč.

Jak měřit úspěch – podnikatel musí definovat, na čem bude hodnotit svůj úspěch, bude to pouze zisk, počet prodejů, velikost trhu.

Nefér výhoda – snad jediná oblast, která může být prázdná. Nefér výhodu nemusíte prostě mít. Nefér výhoda může být třeba patent, který jste získal na svůj produkt. Jenže ani patent neznamená, že váš nápad nikdo levně nezkopíruje. Zpravidla nefér výhoda spočívá v informaci, které nikdo nemá, v know how.