Nakladatelství Grada vydalo třetí vydání publikace Jak číst účetní výkazy s podtitulem Základy českého účetnictví a výkaznictví.
Možná si říkáte, proč na LaCultuře píšeme recenzi o publikaci, která se věnuje účetním výkazům? Protože i mezi našimi čtenáři jsou účetní, ekonomové, manažeři, ale i investoři. Recenzovali jsme několik velmi zajímavých knih o financích a investování, například Inteligentní investor, Jak zbohatnout anebo co chudí lidé nevědí, Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti či Stát se investorem. Nezbytným předpokladem pro to, aby z vás byl dobrý investor, je znalost základních účetních principů a čtení výročních zpráv.
Bezesporu správný investor by měl umět číst ve výkazech firmy, protože účetnictví je řeč firmy. Přece jen tak nezainvestuje do akcií či si nekoupí firemní dluhopisy. Investor nemusí být účetní nebo mít hluboké účetní znalosti, ale měl by ovládat základy, které by mu měli usnadnit orientaci v džungli čísel. Publikace čtenáře seznámí s významem a základními prvky účetnictví, účetními zásady a principy včetně právní úpravy účetnictví k 1. 1. 2021.
Publikace je dále dělena podle jednotlivých částí účetních výkazů. Začíná se rozvahou, potažmo aktivy (dlouhodobý majetek, oběžným majetkem s podrobnějším dělením na zásoby, pohledávky a krátkodobý finanční majetek a peněžní prostředky) a pasivy (vlastním kapitálem a cizími zdroji). Následuje výsledovka a podrobnější seznámení s výnosy a náklady. Dále se čtenář dozví více informací o přehledu o peněžních tocích, přehledu o změnách vlastního kapitálu a příloze, výroční zprávě a auditu účetní závěrky.
Co musíte si přečíst je podkapitola 9.3. Vypovídající schopnost účetních výkazů. Dovolím si citovat nejdůležitější odstavec:
„Největší úskalí v české účetní legislativě (ale nejen v ní) je orientace na historické ceny. Vykazování v historických cenách z dlouhodobého hlediska nebere v úvahu změny tržních cen majetku, ignoruje změny kupní síly peněžní jednotky (inflaci) a tím v konečném důsledku zkresluje výsledek hospodaření příslušného roku. Dopady měnících se cen nejsou brány v úvahu, pouze s výjimkou dočasného poklesu při tvorbě opravných položek nebo použití reálné hodnoty u cenných papíru a derivátů. Většina majetku a závazků je navíc při pořízení oceňována jmenovitou (nikoliv současnou) hodnotou, čímž může dojít k nadcenění jejich hodnoty kvůli nerespektování faktoru času.“
Autory publikace jsou vysokoškolští pedagogové Ing. Karel Šteker, Ph. D. a Ing. Milana Otrusinová, Ph. D. Kniha je napsaná odborným, ale srozumitelným jazykem. Věřím, že si své čtenáře najde nejen u manažerů, pracovníků controllingových oddělení, ale i u širší veřejnosti, která se zajímá o svět financích.
Zdroj: https://www.lacultura.cz/2021/11/jak-cist-ucetni-vykazy-recenze/